Podsumowanie projektu „Nagle… buch! Biblioteka w ruch!”

Po dwóch miesiącach zakończył się podjęty przez nas we współpracy z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Legionowie projekt pod hasłem „Nagle… buch! Biblioteka w ruch!”.  Podczas naszych działań staraliśmy się przekonać uczniów miejscowych szkół podstawowych, że biblioteka jest doskonałym miejscem rozwijania pasji, a jej przestrzeń możemy kształtować wspólnie.

W ramach projektu zrealizowaliśmy ponad 50 godzin warsztatów. Odbyło się 20 spotkań oraz dwa podsumowania: dla uczniów ZS-P nr 2 oraz Szkoły Podstawowej nr 8, która gościnnie także wzięła udział w projekcie. W pierwszym etapie uczestnicy naszych zajęć poznali bibliotekę z wykorzystaniem tabletów i aplikacji Aurasma. Następnie dzięki burzy mózgów wybrali dziedziny, które uznali za najbardziej fascynujące oraz zdecydowali w jaki sposób chcieliby zaprezentować je w przestrzeni biblioteki. Nadeszła pora, by zamienić myśl w działanie, a ponieważ dziecięca kreatywność nie zna granic, Poczytalnia zamieniła się w gęstą dżunglę, a nawet… przyleciały do niej najprawdziwsze sowy!

Uczniowie stworzyli także memy i kubiki z najciekawszymi zwierzętami, a nawet myszkowali przy materiale genetycznym, tworząc zwariowane krzyżówki, jak króliczy rekin grzywiasty czy pajęcza ryba skrzydlata. Po spotkaniu z żywymi sowami skonstruowali dla siebie skrzydła, a astronauci – miniaturę kosmosu i rakietę. Część dzieci spotkała się z architektem, który wtajemniczył je w tajniki planowania przestrzennego, aby mogły zbudować jak najbardziej realistyczną makietę miasta. Ci, którzy woleli niezurbanizowany teren dżungli, wycinali liście, skręcali liany, rozmieszczali pluszowe i papierowe zwierzęta oraz sklejali obrysy swoich dłoni w jedną, ogromną, kolorową papugę. Zafascynowani wczesną fotografią skonstruowali camerę obscura, a amatorzy zagadek urządzili escape roomy inspirowane mitologią grecką.

25 października przyszedł czas na podsumowanie. Tym razem oddaliśmy dzieciom salę widowiskową, aby mogły osobiście zaprezentować efekty naszej dwumiesięcznej współpracy przed kolegami, a także gościem specjalnym – którego również uczniowie wybrali sami – prezydentem Legionowa. Była zatem zbiorcza wystawa wszystkich projektów, uściski dłoni i piątki z głową miasta, piñaty, mnóstwo śmiechu i premierowa projekcja Oskarowego filmu. Wyniki ankiet wskazują, że 83 proc. uczniów ocenia warsztaty dobrze lub bardzo dobrze, a 88 proc. deklaruje, że chciałoby wziąć udział w zajęciach organizowanych przez bibliotekę. Co nam zatem pozostaje? Brać się ponownie do pracy!

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury i Mazowieckiego Instytutu Kultury w programie „Bardzo Młoda Kultura” – „Kulturalni Edukatorzy” 2017.