Zima w mieście. Dwa tygodnie w krainach baśni i magii

Tegoroczne ferie zimowe w Miejskiej Bibliotece Publicznej upłynęły pod hasłem baśni i magii. Najmłodsi czytelnicy legionowskiej Poczytalni uczestniczyli w zajęciach literackich, plastycznych oraz teatralnych, które miały za zadanie rozwinąć wyobraźnię, nauczyć kreatywności, uwrażliwić na piękno słowa pisanego i zintegrować uczestników. Wszystko to doskonale się udało, gdyż już od pierwszego dnia dzieciom towarzyszyła książka.

Prowadząca zajęcia pani Małgosia przeniosła dzieciaki w zaczarowany świat bajek i baśni, Stworzona fikcyjna postać bajkopisarza skłoniła je do zadania mu wielu pytań, które sformułowały na swój dziecięcy sposób i napisały na karteczkach, a następnie głośno odczytały. Tego dnia nie zabrakło również rozrywki intelektualnej. Można było sprawdzić swoją wiedzę, biorąc udział w zabawie literackiej zgadując z jakiej baśni pochodzi przeczytany cytat. Uczestnicy ferii zwiedzili również wystawę „Zaczytane przedszkole”, która zainspirowała ich do tego, co wydarzyło się w kolejnych dniach przygody z baśnią. Do biblioteki wkroczyła rodzina Muminków i rozgościła się w jednej z sal. Postaci z książki Tove Jansson zawisły na ścianach, a dzieciaki poznały ich baśniowy świat, dzięki multimedialnej prezentacji, wykonały karty literackie dla Muminków. Zwieńczeniem pierwszego tygodnia było wykonanie z tekturowych kartonów dwóch domków – Domku Muminków i Domku Baśni. Dzieci samodzielnie wykonały także rozkładaną książkę o Muminkach i umieściły ją, jako gościa honorowego w jednym z nich. Każde dziecko, które odwiedzi teraz bibliotekę, będzie mogło do domku wejść i książkę przeczytać.

Drugi tydzień ferii był pełen magii. Rozpoczął się od zwiedzenia biblioteki, poznania jej zakamarków. Wycieczka była dobrym wstępem do tego, co działo się przez kolejne dni. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się o istnieniu książek o magii, fantastycznych światów, pełnych stworów i czarów. Punktem wyjścia i bramą do magicznego królestwa była książka o przygodach Harrego Pottera, której fragmenty przeczytała pani Ania. Aby w pełni przeniknąć i zintegrować się z tym światem, dzieci stworzyły swój własny, czarodziejski ekwipunek. Otrzymały również listy z Hogwartu, pełne magicznych gier i zabaw, miały okazję zagrać w Quidditcha i poszukać kart z czekoladowych żab. Codziennie brały udział w lekcjach magii, w tym lekcji zielarstwa, historii i opieki nad magicznymi zwierzętami. Jak to bywa w bibliotece, najbarwniejsze czary odbywały się dzięki wyobraźni, wspieranej pięknymi ilustracjami z książek.

Z kolei miłośnicy gier przez dwa tygodnie spotykali się na drugim piętrze Poczytalni w sali komputerowej. Korzystali z gier sieciowych, gier planszowych, a także rozegrali dwa turnieje FIFA 2016. Najlepsi otrzymali nagrody. Codziennie w sali audiowizualnej odbywały się także pokazy bajek dla dzieci.