W najbliższych dniach ruszy pilotażowa akcja „Ciche godziny w Poczytalni”. Jest to część projektu „W poszukiwaniu straconego spokoju”, jaki realizujemy w tym roku.
Skąd pomysł na ciche godziny bibliotece – miejscu, które kojarzy się z ciszą?
Poczytalnia to jedna z tych bibliotek, w których dużo się dzieje. Na co dzień odbywają się tu lekcje biblioteczne, warsztaty dla dzieci i dorosłych, występy artystyczne i wiele innych wydarzeń. Zdarza się, że osoby, które nas odwiedzają, mogą czuć się przebodźcowane. Dlatego wprowadzamy 1 godzinę dziennie, podczas której pragniemy zaoferować naszym Czytelnikom:
- mniej bodźców dźwiękowych (w tym możliwość skorzystania ze słuchawek wygłuszających)
- delikatniejsze światło
- dodatkowe stanowisko obsługi – dedykowane osobom wrażliwym i neuroróżnorodnym
W pierwszym – pilotażowym miesiącu tej akcji chcemy sprawdzić, które godziny w ciągu tygodnia najbardziej pasują naszym Czytelnikom i proponujemy:
- 13.00-14.00 w poniedziałki i wtorki
- 18.00-19.00 w środy
- 11.00-12.00 w czwartki i piątki
W Poczytalni pojawiła się również możliwość skorzystania z pokoju wyciszeń. Charakteryzuje się on ograniczoną liczbą bodźców i znajduje się na 2. piętrze biblioteki, na lewo od pomieszczeń biurowych, w pobliżu łazienek. Jest oznakowany tabliczką z nazwą „Pokój wyciszeń”. Można skorzystać z niego w godzinach pracy biblioteki oraz podczas wydarzeń. W sporadycznych sytuacjach, gdy pokój jest niedostępny z przyczyn organizacyjnych, strefa wyciszenia zostanie przygotowana w innym, oznaczonym tabliczką pomieszczeniu znajdującym się na 2. piętrze biblioteki.
W pokoju wyciszeń mogą spędzić czas zarówno dzieci jak i dorośli, którzy odczuwają potrzebę chwilowego odosobnienia i odpoczynku w ciszy.