Witaj w naszej cyfrowej Poczytalni
HomeFAQ – często zadawane pytania

FAQ – często zadawane pytania

Zapisać można się przez Internet lub w każdej naszej placówce. Przy zapisie do Biblioteki należy okazać dokument tożsamości: dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem i numerem PESEL.

Tak. W przypadku osób niepełnoletnich przy zapisie do Biblioteki wymagana jest obecność rodzica/opiekuna prawnego oraz okazanie przez niego dokumentu tożsamości.

Można wypożyczyć łącznie do 5 pozycji – książek i/lub zbiorów specjalnych w tym do 2 tytułów lektur szkolnych na okres 31 dni.

Na koncie Czytelnika można m.in:
sprawdzić jakie pozycje mamy wypożyczone,
dokonać zamówienia/rezerwacji,
anulować zamówienie/rezerwację,
sprawdzić czy tytuł dostępny jest w Bibliotece lub placówce.

Przedłużenia terminu zwrotu wypożyczonych zbiorów można dokonać osobiście, telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej pod warunkiem, że nie zostały one zamówione bądź zarezerwowane przez innego użytkownika.

Interesującu tytuł należy wyszukać w katalogu online, który jest dostępny na stanowiskach komputerowych we wszystkich placówkach i przez całą dobę w internecie.

Zbiory można zamawiać/rezerwować przez Internet po zalogowaniu się na własne konto. Z usługi rezerwacji można skorzystać wówczas, gdy dana pozycja dostępna jest w systemie bibliotecznym, a z usługi zamówienia wówczas, gdy wszystkie egzemplarze danej pozycji są wypożyczone. Zarezerwowane zbiory należy odebrać po otrzymaniu informacji drogą mejlową w ciągu 3 dni, w godzinach pracy Biblioteki lub następnego dnia roboczego następującego po dniu wolnym od pracy.

Użytkownikowi, który nie zwrócił zbiorów bibliotecznych w wyznaczonym terminie i nie dokonał jego prolongaty, Biblioteka blokuje konto użytkownika oraz nalicza opłatę za przetrzymywanie zbiorów bibliotecznych. Jej wysokość określa załącznik nr 3 do „Regulaminu korzystania ze zbiorów i usług bibliotecznych” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Legionowie.

Użytkownik, który zagubił bądź zniszczył zbiory biblioteczne zobowiązany jest odkupić takie same tytuły lub po uzgodnieniu z bibliotekarzem inne, o co najmniej tej samej wartości.

Utratę lub zniszczenie karty bibliotecznej należy niezwłocznie zgłosić bibliotekarzowi osobiście, telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej w celu zablokowania możliwości korzystania z tej karty przez osoby nieuprawnione.

Przedłużenie terminu ważności zamówienia jest możliwe po zalogowaniu na konto czytelnika.

Krok 1: Po zalogowaniu na konto czytelnika należy kliknąć na zamówienia oczekujące.

Krok 2: Po sprawdzeniu terminu ważności zamówienia, istnieje możliwość jego prolongaty. Tylko czytelnik może przedłużyć termin ważności zamówienia. W przeciwnym wypadku, po terminie, zostaje ono automatycznie anulowane.

Przedłużanie terminu ważności zamówienia – instrukcja z ilustracjami

Logowanie na konto Czytelnika możliwe jest po kliknięciu w odnośnik do katalogu online, znajdujący się po prawej stronie witryny.

Krok 1: Należy kliknąć w zakładkę „Konto”.

Krok 2: W polu „Identyfikator” należy wpisać nadany przy zapisie do biblioteki login, numer karty lub przypisany do konta adres e-mail.

Krok 3: W polu „Hasło” należy wpisać hasło wygenerowane automatycznie podczas zapisu do biblioteki lub wygenerować nowe hasło, klikając w odnośnik „Nie pamiętasz hasła?”. W przypadku problemów z hasłem należy skontaktować się z bibliotekarzem.