Bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Legionowie stawiają w tym roku wsparcie odbiorców w poszukiwaniu spokoju, harmonii i życiowej równowagi. Wspólnie z użytkownikami biblioteki zagłębią się w wyciszającą literaturę i będą pracować z emocjami. Wszystko w ramach projektu „W poszukiwaniu straconego spokoju” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwotą 24 500 zł, którego dobry początek miał miejsce podczas czerwcowego spotkania z jogą nidrą i literaturą relaksacyjną.
Kulminacja wydarzeń planowana jest na jesień, jednak już teraz bibliotekarze zbierają inspiracje. Chcą, aby każdy mógł odnaleźć w bibliotece spokój i literacką pomoc w nagłych przypadkach. Proponowane lektury będą wspierały podjęcie kontaktu z naturą i samym sobą, trening uważności, relaksację, skupienie na byciu tu i teraz – temu służyć mają również biodróże. Termin stworzony przez Michała Książka, autora „Atlasu dziur i szczelin”, będzie hasłem przewodnim spaceru po „miejskiej dżungli”. Ogłoszony zostanie także konkurs dla dorosłych i młodzieży. Jego efektem będzie „Księga zwycięstwa przyrody nad człowiekiem. Legionowo”, czyli relacje z miejsc, w których natura wygrywa rywalizację o przestrzeń z ludźmi.
Planowane są spotkania i warsztaty nie tylko z autorami bardzo poczytnych poradników, ale też psychologami czy pedagogami. W ramach poszukiwań spokoju odbędą się specjalnie przygotowane lekcje biblioteczne, spotkania klubu książki, warsztaty jogi, warsztaty z oddechem, relaks z czytankami-usypiankami, zajęcia dla dzieci w pokoju zabaw sensorycznych połączone z instruktażem dla rodziców. Ponadto w przestrzeni biblioteki zostanie wydzielony pokój wyciszeń, zostaną wprowadzone „ciche godziny” dla komfortu osób ze szczególnymi potrzebami i strefy z antystresowymi książkami, np. kolorowankami. Bibliotekarze chcą wyjść poza bibliotekę z akcją #przeczytajwraziepotrzeby, będą działali też w mediach społecznościowych, publikując materiały z poleceniami książek, po które można sięgnąć w razie problemu natury psychologicznej.
Jesienią zaplanowano także oryginalne spotkanie „Porozmawiajmy o śmierci przy kolacji” połączone ze wspólnym przygotowaniem posiłku i rozmową o odchodzeniu. Wszystkie zadania w ramach projektu będą odpowiadały na potrzeby zgłaszane przez legionowian w diagnozie lokalnej przeprowadzonej w 2022 roku. W wyniku prowadzonych ankiet bibliotekarze dowiedzą się również jakie dodatkowe działania i spotkania mogłyby usatysfakcjonować odbiorców.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.