Zinotopia
Szczegóły wydarzenia
Zapraszamy na festiwal niezależnej twórczości artystycznej w Poczytalni! Zapraszamy dzieci i młodzież na warsztaty komiksowe, plastyczne i artystyczne w ramach projektu Zinoteka. Warsztaty będą inspirowane
Szczegóły wydarzenia
Zapraszamy na festiwal niezależnej twórczości artystycznej w Poczytalni!
Zapraszamy dzieci i młodzież na warsztaty komiksowe, plastyczne i artystyczne w ramach projektu Zinoteka. Warsztaty będą inspirowane „Balladyną” Juliusza Słowackiego.
W ramach festiwalu odbędą się 4 warsztaty z twórcami komiksowymi, artystami i ilustratorami. Każdy może wziąć udział w dowolnej liczbie warsztatów.
Podczas Zinotopii będziemy wspólnie robić prawdopodobnie największy zin na świecie, inspirowany słowiańskimi strachami, duchami i legendami.Zapraszamy wszystkich początkujących i zaawansowanych twórców, którzy chcieliby stworzyć własną książkę, komiks lub zin.
Program:
11.00 – 12.30
Edyta Bystroń
Warsztat komiksowy z rysowniczką i twórczynią komiksów niezależnych. Podczas warsztatu każdy będzie tworzył swój autorski komiksowy zin przy użyciu najprostszych narzędzi.
Wiek: 10-16 lat
Edyta Bystroń – rysowniczka, twórczyni komiksów. W swojej twórczości porusza zagadnienia z dziedziny szeroko pojętej problematyki społecznej, kwestie związane z niesprawiedliwością systemu władzy czy eksploatacją zwierząt. Tworzy ilustracje między innymi dla Ogólnopolskiego Pisma Anarchistycznego „A-tak”, publikuje komiksy w magazynie „Pismo”. Prowadzi autorskie warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Większość jej komiksów ma formę publikacji niezależnych. Wydany w takiej formie komiks „Zebranie obowiązkowe” został uznany przez Grupę Maszin za polski album komiksowy roku 2019.
12.00 – 14.30
Konrad Trzeszczkowski
Warsztat artystyczny przybliżający uczestnikom fenomen zinów w praktyce i teorii. Odniesieniem będą współczesne formy zinowskie i artystyczne. Uczestnicy dowiedzą się, czym zin różni się od innych mediów, jakie są jego silne i słabe strony, i gdzie jest miejsce zinów w coraz bardziej scyfryzowanym świecie. Głównym celem warsztatu jest stworzenie własnego zina. Podczas tworzenia zina uczestnicy zmierzą się z różnymi zagadnieniami: rozmieszczenie różnych elementów na stronie/stronach, łączenie ze sobą obrazu i tekstu, dobór druku i papieru oraz składanie, szycie i oprawa wydrukowanego zina.
Wiek: +13
Konrad Trzeszczkowski – artysta grafik, który w swojej twórczości skupia się przede wszystkim na zinach, wykracza poza standardowe ramy tego medium, nadając mu bardziej nietypową formę. Konrad w swoich pracach bawi się estetyką ocierającą się o kicz i groteskę, często komentując tym samym aktualne wydarzenia ze świata popkultury i polityki. Studiował na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP. Dyplom uzyskał w 2011 r. Autor wystawy indywidualnej w siedzibie Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych Trzecia Fala, Warszawa (2012). Uczestnik wystaw zbiorowych m.in. w Galerii Turbo (2011); Galerii Funky (2011); Muzeum Drukarstwa (2012).
13.00 -14.30
Ola Cieślak
Warsztat plastyczny inspirowany „Książką do zrobienia”. W ramach warsztatu powstaną artystyczne mini-książeczki z ciekawą grafiką i typografią.
Wiek: +8
Aleksandra Cieślak – graficzka, ilustratorka, autorka tekstów. Studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w Pracowni Projektowania Książki) oraz w Staatliche Akademie der Bildenden Kuenste w Stuttgarcie. Ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych. Jest autorką wydanych przez Dwie Siostry książek: „ Książka do zrobienia”, „Od 1 do 10″, „Love Story”, „Co wypanda, a co nie wypanda”, „Co by tu wtrąbić?” i „Piwnice”.
15.00 – 18.00
Łukasz Kowalczuk
Warsztat pt. DZIEŃ ŻYWYCH ZINÓW. Podczas warsztatu będzie można dowiedzieć się, czym są ziny i dlaczego dziś potrzebujemy ich bardziej niż kiedykolwiek. W ramach zajęć uczestnicy stworzą własne mini-ziny. Doświadczenie ani przybory nie są wymagane.
Wiek: +13
Łukasz Kowalczuk – urodzony w 1983 roku. Jeden z najbardziej aktywnych polskich twórców komiksowych. Pisze, rysuje, wydaje, prowadzi warsztaty. Ma na koncie kilkadziesiąt tytułów wydanych w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francji i Niemczech. Jego pracownia znajduje się w rumskiej Stacji Kultura, tam też organizuje Rumia Comic Con. Prowadzi imprint Łukasz Kowalczuk Przedstawia we współpracy z wydawnictwem OMG! Wytwórnia Słowobrazu. Jego głupie komiksy dla mądrych ludzi opowiadają historie o wrestlerach, ninja, gangach motocyklowych, mutantach, psach wierzących w teorie konspiracyjne itp. Wyznawca Jacka Kirby’ego, zdobywca Nagrody Eisnera w 2034 roku (lub wcześniej).
Zapisy na warsztaty w wydarzeniu na fb lub mailowo zapisy@bibliotekalegionowo.pl. Liczba miejsc ograniczona.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Godzina
5 wrzesień 2020 11:00 - 18:00(GMT+01:00)
Brak komentarzy