Bajkowa Poczytalnia: Historia miłości Jana i Marysieńki

W kolejny sezon Bajkowej Poczytalni małych widzów wprowadził Teatr Królewski z Wilanowa ze spektaklem „Historya miłości Jana i Marysieńki kuchnią przeplatana”. Opowieść oparta na unikatowych listach miłosnych Jana III Sobieskiego do Marii Kazimiery, w reżyserii Aliny Więckiewicz, przeniosła gości do XVII wieku…

W jakich okolicznościach Jan III Sobieski został królem? Na to pytanie w bardzo przystępny sposób odpowiedział najmłodszym spektakl w niezwyklej formule „teatru w teatrze”. Scenka marionetkowa autorstwa Janusza Korzeniowskiego (porcelanowe marionetki: Ani Polarusz), była miniaturą pałacu w Wilanowie w czasach znanego wszystkim z wąsów i brzucha władcy 😉 A Grzegorz Gierak i Alina Więckiewicz, ubrani w historyczne kostiumy z opery „Narciso” Domenico Scarlattiego, zamienili salę widowiskową w Poczytalni w istny barokowy dwór. Nie mogło zabraknąć nawiązań do przepisów kulinarnych, tak charakterystycznych dla tamtych czasów, a w końcu dźwięcznej i intrygującej muzyki z epoki. Wszystko to utworzyło piękną, miłosną, radosną, a jednocześnie wzruszającą, ściskającą za serce, historię niezwykłego związku Jana i Marysieńki.

Po przedstawieniu wszyscy chętni mogli wziąć udział  w warsztatach umuzykalniających dla dzieci wg teorii E.E. Gordona BA-BA-BUM (popularna nazwa tej techniki to Gordonki). Przewodnikiem po dźwiękowej przygodzie była Katarzyna Sylla – skrzypaczka i wokalistka. Roztańczeni, rozśpiewani i pełni pozytywnych emocji uczestnicy z pewnością mogą polecić spotkania z cyklu Bajkowej Poczytalni 😉 Już 20 października zapraszamy na „Powrót bazyliszka” 🙂