Jedna z tysiąca i jednej nocy, czyli wieczór orientalny

Kolejny wieczór z kulturą upłynął pod znakiem orientalnych rytmów i zmysłowego tańca. Głodni niesamowitych wrażeń byli zarówno stali goście Poczytalni, jak i ci, którzy dopiero poznają jej ofertę. Było głośno i wesoło!

Polsko-arabski zespół Bukra zdecydowanie rozruszał gości, prezentując własne aranżacje klasycznych arabskich oraz europejskich utworów, ale także własne, melodyjne i porywające kompozycje. Nie sposób było się oprzeć połączeniu rocka, popu i orientu tym bardziej, że śpiew uzupełniały gitary, skrzypce, perkusja i tradycyjna arabska lutnia – oud. Optymistyczne nastawienie i dobra energia muzyków sprawiły, że słuchacze chętnie przyłączali się do śpiewu, klaskania, a nawet sami kształtowali bieg wydarzeń 😉

Ucztą dla ducha była muzyka, a ucztą dla oczu był pokaz tańców orientalnych Anny Mendak „Samiry”. Kolejna wizyta tancerki, pierwsza miała miejsce podczas wieczoru hiszpańskiego, wzbudziła wielki zachwyt. Wszystko ze sobą współgrało – od ruchów, przez rytmikę, po przepiękne, kolorowe, bogato zdobione kostiumy. Przed każdym tańcem można było wysłuchać krótkiej prelekcji na temat jego pochodzenia oraz znaczenia, a po nim – burzy oklasków od zafascynowanej publiczności 🙂 Taki entuzjazm musiał zostać nagrodzony – na zakończenie tego długiego wieczoru każdy mógł spróbować swoich sił w tańcu brzucha. I całkiem nieźle to wyszło 😉 Energii dodała na pewno degustacja arabskich sajgonek asabe al arosa (czyli paluszków panny młodej), a dla tych, którzy woleli trochę spokoju, została zaprezentowana wystawa fotografii Małgorzaty Szury Piwnik – podróżniczki i bacznej obserwatorki świata. Na fotografiach przedstawiła życie Omanu.

Dziękujemy za kolejny tak udany, wspólny piątkowy wieczór! 🙂