Mała Książka – Wielki Człowiek. Zobaczcie film promujący z naszej Biblioteki!

Wciąż zapraszamy do Biblioteki po wyprawki czytelnicze dla dzieci w wieku 3-6 lat w ramach akcji
„Mała Książka – Wielki Człowiek”. W tym roku wyprawki trafiają do roczników 2014-2017 🙂
Zapraszamy również do obejrzenia filmu promującego akcję w naszej Bibliotece – rejestracja odbyła się
pod koniec listopada podczas warsztatów Instytutu Książki.

Jeśli nie damy dziecku zabawek, będzie się bawiło kamykami lub patykami. Jeśli nie damy mu książki – samo po nią nie sięgnie. Na początku wystarczy, byśmy pozwolili dziecku poczuć radość słuchania, a potem czytania, wówczas będzie garnęło się do lektury, wyciągało po książkę ręce, domagało się jej każdego dnia. Takie pierwsze lektury oddziałują z niezwykłą siłą, łączą we wspólnocie przeżyć tego, kto czyta, i tego, kto słucha. My, dorośli, na czas lek-tury stajemy się małymi dziećmi, nostalgicznie wracamy do „szczenięcych lat”; oni, mali, czują tę naszą magiczną bliskość, mają w nas oparcie w przeżywaniu lęku o los bohatera, trwogi, gdy zbłądzi pośród krzyżujących się dróg, radości, gdy po trudach zdobędzie nagrodę. To jest pierwsza rola książki: budowanie mostów między pokoleniami, łączenie we wspólnocie przeżyć, śmiechu i wzruszeń. Dziecko identyfikuje się z bohaterami książki, w ich losy, w wybory, których dokonują, w sceny klęsk i zwycięstw nieświadomie wpisu-je własne dylematy, swój własny los. To dlatego lektura kształtuje jego postawę, porządkuje wyobrażenie życia, wprowadza w świat wartości. Książka dziecko pochłania, zawłaszcza nim, rzeźbi je w procesie lektury. Skutki takich czytelniczych przeżyć trwają długie lata, odciskają ślad na całym życiu. Jeśli dziecko będzie obcowało z pięknymi książkami, takimi, które porywają i zachwycają, które kuszą oryginalnością szaty graficznej, z książkami kunsztownie wydanymi i skłaniającymi do refleksji, wówczas będzie wzrastało w żywiole prawdy, piękna i dobra, bogate wewnętrznie, otwarte, szczęśliwe, zdolne do rozumienia siebie i innych, do wzięcia odpowiedzialności za własne życie i pokierowania nim na miarę rozbudzonych marzeń, pragnień, tęsknot i nadziei.

Relacja ze spotkania w Bibliotece w Legionowie

Kolejny tydzień, kolejne spotkanie młodych czytelników. Tym razem wybraliśmy się do Biblioteki w Legionowie. ? Mamy nadzieję, że dobrze się bawiliście? ? ?‍♀️ Prowadząca: Dominika Czerniak-Chojnacka https://www.facebook.com/czerniakzlyBiblioteka: https://www.facebook.com/bibliotekalegionowo#InstytutKsiążki #MałaKsiążkaWielkiCzłowiek #książka #książkowo

Opublikowany przez Mała książka – wielki człowiek Piątek, 13 grudnia 2019