Wiejskie Klimaty, czyli 3. MiszMasz Artystyczny

Kolorowe wycinanki, dobra muzyka, tradycyjne przysmaki – 3. MiszMasz Artystyczny upłynął pod hasłem wiejskich klimatów, czyli tego, co każdemu jest bardzo bliskie, choć nie każdy się do tego przyznaje.

Ten wieczór pozwolił nie tylko pokazać najmłodszym uczestnikom imprezy, jak kiedyś robiono ozdoby na ściany czy stoły, ale też umożliwił powrót do dzieciństwa tym nieco starszym. No bo kto nie wycinał nigdy papierowych serwetek w geometryczne wzory i kwiatki? Jak się okazało, to nic innego jak sztuka ludowa 😉 Warsztaty wycinankarskie poprowadzone przez Aleksandrę Rózgę dały wiele radości. Powstały piękne „stroje”, „cacka”, „tasiomki”, „cyrki”… To ludowe nazwy tego rodzaju ozdób. Większe czy mniejsze – uczestnicy zajęć zabrali do domu własnoręcznie zrobione arcydzieła. Kto podczas wycinania zgłodniał, mógł skosztować tradycyjnych wiejskich przysmaków, jak np. chleb ze smalcem i ogórkiem. A przy okazji, oczy cieszył spacer po wystawie zdjęć legionowskiej grupy fotograficznej „MIGAWKI”, podczas którego można było głosować na ulubioną fotografię. Publiczność wybrała jedną, za którą jej autorka otrzymała pokaźną nagrodę finansową 🙂 „MIGAWKI” działają bardzo prężnie, członkowie grupy organizują wycieczki, których zwieńczeniem są doroczne wystawy w Galerii Ratusz oraz prywatne strony internetowe oraz blogi.

Jednak głównym punktem wieczoru był zdecydowanie koncert zespołu Chłopcy Kontra Basia. Basia Derlak, Mateusz Modrzejewski i Marcin Nenko, grupa z ośmioletnim stażem, wydobywają z muzyki to, co tradycyjne, a jednocześnie świeże. Ich piosenki są baśniowymi historiami i opowieściami, w których nie brakuje potworów, stworów, radości, smutku, przerażenia. Charakterystyczne dźwięki kontrabasu i perkusji oraz dziewczęcy, szeleszczący i wyrazisty wokal, nadają tej muzyce nieco jazzowego charakteru. Z pewnością nie jest to standardowy folk. I to właśnie ta oryginalność, powiew czegoś „innego”, porwały publiczność. O czym świadczyły gromkie oklaski oraz, jak to na koncertach bywa, bis i wspólne śpiewanie 😉