Witaj w naszej cyfrowej Poczytalni
 

Biblioteka z kolejnym grantem

Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie po raz trzeci z rzędu otrzymała grant Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu dotyczącego promocji czytelnictwa. Dofinansowanie w wysokości 17 150 zł zostanie przeznaczone na projekt „Biblioteka Rodzin”.

O tym jak ważna dla rozwoju jest obecność książki w życiu dziecka od najmłodszych lat rodzice i opiekunowie wiedzą nie od dziś. Dodatkową zaletą jest to, że dzieci, którym rodzice czytają, same w przyszłości chętniej sięgają po książkę. Jednak nawet codzienne czytanie najmłodszym nie daje pewności, że dziecko, po przejściu od czytania rodzinnego do samodzielnego, będzie czerpało przyjemność z lektury. Właśnie na tym problemie skupili się bibliotekarze tworząc projekt „Biblioteka rodzin”.

Będzie on realizowany dwutorowo. Aby czas spędzony w bibliotece był atrakcyjny dla dzieci, bibliotekarze zorganizują rodzinne warsztaty z tworzenia POP UP-ów. Będą one okazją nie tylko do spędzenia czasu w sposób kreatywny, ale też dadzą okazję do rozmów o książkach i wzajemnych rekomendacji. Zorganizowany zostanie również konkurs fotograficzny, którego tematem będzie rodzinne czytanie.

Zdarza się jednak, że obecność książki od wczesnego dzieciństwa nie przekłada się na chęć samodzielnego sięgania po lekturę. Przyczyn może być wiele. Jedną z nich mogą być problemy zdrowotne. Aby pomóc rodzicom rozpoznać sygnały, które mogą wskazywać na konieczność konsultacji ze specjalistą, zostały przewidziane spotkania z ekspertami z różnych dziedzin m.in. z pedagogiem pracującym z dziećmi ze specjalnymi trudnościami, psychologiem oraz fizjoterapeutą. Wskażą oni m.in. jakie trudności dziecko może napotkać w czasie nauki i czytania oraz podpowiedzą, jak ich uniknąć. Wyjaśnią, w jaki sposób napięcie mięśniowe i odpowiednia postawa mogą wpłynąć na skupianie uwagi. Opowiedzą również o bajkoterapii i odpowiedniej motywacji do czytania.

– Od wielu lat pracujemy nad tym, aby nasza biblioteka była przyjazna dla dzieci z różnymi dysfunkcjami, czy niepełnosprawnością – mówi Tomasz Talarski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Legionowie. – Ten projekt jest jednym z wielu elementów naszej oferty, który ma pokazać, że zawsze o nich i ich rodzinach pamiętamy. Ma on być również zachętą do wyjścia z domu i odwiedzenia naszej biblioteki.

Bibliotekarze odpowiedzą też na problemy sygnalizowane przez mieszkańców miasta podczas realizacji projektu „Ta książka jest o Tobie”. Powstanie przestrzeń, w której rodzice będą mogli porozmawiać o czytelnictwie dzieci. W Poczytalni umieszczona zostanie skrzynka, do której będzie można wrzucić pytanie o książkę lub prośbę o kontakt, będzie można też umówić się na indywidualne konsultacje z bibliotekarzem, który pomoże w doborze literatury dla dziecka.

Finałem projektu będzie rodzinna sobota w bibliotece. Dzieci będą mogły wziąć udział w spotkaniu autorskim, obejrzeć spektakl teatralny oraz pobawić się w czasie zajęć z animatorem. Podczas finału zostanie też otwarta wystawa prac zgłoszonych w konkursie fotograficznym.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Share Post
Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.