Witaj w naszej cyfrowej Poczytalni
 

Blisko biblioteki – podsumowanie projektu „Biblioteka – dom inicjatyw”

W ciągu ostatnich dwóch lat realizowaliśmy wieloetapowy projekt „Biblioteka – dom inicjatyw” dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu BLISKO. Przed nami czas podsumowań i snucia nowych planów w oparciu o zdobytą wiedzę i narzędzia.

Głównym założeniem projektu było zawiązywanie i zacieśnianie relacji między bibliotekami w całej Polsce oraz przede wszystkim zaangażowanie użytkowników biblioteki do włączenia się w tworzenie i kształtowanie jej oferty. W ciągu niespełna dwóch lat, tylko w ramach projektu odbyło się ponad 80 wydarzeń. 

– Jeśli mielibyśmy wskazać najważniejszy element działań, byłaby nim diagnoza potrzeb i oczekiwań mieszkańców wobec biblioteki i kultury w mieście. Nigdy wcześniej takich badań nie było, ich wartość jest na tyle duża, że mogą służyć jeszcze przez najbliższe lata do tworzenia oferty kulturalnej – wyjaśnia dyrektor naszej biblioteki, Tomasz Talarski.

Kolejne działania wzmacniały kreatywność i umiejętności naszych bibliotekarzy oraz służyły wymianie doświadczeń, sieciowaniu, przekazywaniu dobrych praktyk w rozwijaniu działalności promującej książkę. W ramach wizyt studyjnych, do Legionowa przyjechali bibliotekarze z Pucka, Konstantynowa, a także Mińska Mazowieckiego. Mieli okazję poznać specyfikę naszej biblioteki znajdującej się na dworcu PKP, obejrzeć jej wyjątkową przestrzeń, ustawienie księgozbioru. Pod kątem organizacji przestrzeni bibliotecznej oraz wydarzeń i dodatkowych działań, bibliotekarze z Legionowa (z biblioteki miejskiej oraz powiatowej) i gmin ościennych (z Serocka, Nieporętu, Jabłonny) przyjrzeli się pracy bibliotekarzy i animatorów w innych książnicach, m.in. w Kulturotece w Wawrze, w Spotykalni na Bemowie (biblioteka w galerii handlowej), Grodzisku Mazowieckim (nowej, nowoczesnej siedzibie mediateki) oraz w Gdyni – filiach Mały Kack i Witomino, w których znajduje się tzw. sąsiedzka przestrzeń do wspólnych działań.

Dzięki wysokiemu dofinansowaniu projektu z Narodowego Centrum Kultury – aż 100 000 zł – bibliotekarze z Legionowa i powiatu mogli wziąć udział w praktycznych szkoleniach. Odbyły się spotkania ze specjalistami i praktykami w zakresie: animowania społeczności lokalnej, facylitacji w bibliotece, komunikacji empatycznej, angażującej pracy z grupami. 

W ramach działań edukacyjno-animacyjnych mobilna biblioteka z charakterystycznym żółtym wózkiem wyruszyła na legionowskie place zabaw, aby zachęcać do odwiedzania miejskiej biblioteki. – Inny ważny etap projektu, to działania inspirowane przez samych mieszkańców, taki mikro biblioteczny budżet obywatelski – mówi dyrektor biblioteki.

Inicjatywy oddolne mieszkańców miasta wyłonione zostały w trybie konkursowym. Odbyło się 12 spotkań pt. „Opowieści z Kraju Kwitnącej wiśni” (spotkania z kulturą japońską z czytaniem baśni japońskich i wspólnym składaniem origami), 8 warsztatów z wykorzystaniem makramy „(S)plotki” (podczas których uczestnicy poznali podstawowe techniki zaplatania sznurków i stworzyli torebki oraz kwietniki), 3 spotkania pt. „Moje życie jako powieść. Warsztaty pisarskie” z Aleksandrą Zbroją (podczas których uczestnicy poznali podstawy tworzenia własnej powieści), 7 spotkań przy grach planszowych dla całych rodzin, 4 warsztaty sensoryczne dla rodziców z dziećmi (podczas których specjalistki pomagały zaplanować rozwojowe zabawy z dziećmi do 1 roku życia i w wieku 1-3 lata), 4 „Legionowskie spotkania z astronomią” (z obserwacjami nieba nad Legionowem przez teleskop), 4 warsztaty szycia na maszynie „Szyje mi się” (podczas których uczestnicy poznali podstawy szycia na maszynie i uszyli swoje pierwsze torby na zakupy, bluzy czy saszetki-nerki), 3 spotkania pt. „3D na start” dla różnych grup wiekowych (podczas których specjaliści i jednocześnie pasjonaci pomogli rozszyfrować tajniki projektowania druków za pomocą drukarek 3D). – Podziękowania należą się wszystkim, dzięki którym możliwe było realizowanie tych wszystkich działań, a więc i mieszkańcom, którzy w ramach wolontariatu zechcieli się podzielić swoimi umiejętnościami, wiedzą dotyczącą astronomii, origami i kultury Japonii oraz zainteresowaniami związanymi z grami planszowymi – mówi Karolina Błaszczak-Modzelewska, zastępca dyrektora naszej biblioteki. – Ogromnie to doceniamy, bez tych osób nie byłoby możliwe prowadzenie spotkań na tak dużą skalę – dodaje. Planujemy, w porozumieniu z zaangażowanymi mieszkańcami, kontynuację niektórych działań w przyszłym roku, staramy się także o kolejne fundusze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, aby stworzyć kolejną okazję do realizowania inicjatyw legionowian.

Share Post
Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.