Witaj w naszej cyfrowej Poczytalni
 

Cienie dla najmłodszych – TeatrKa

Bajkowa Poczytalnia tym razem zabrała najmłodszych widzów do Azji. Umożliwił to wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości turecki teatr cieni Karagöz i reprezentująca nurt polsko-turecka grupa TeatrKa. A że ten rodzaj kultury nie jest w Polsce bardzo popularny, to nie dziwi, że zgromadził w Poczytalni tłum gości.

Teatr cieni Karagöz to jedna z najbardziej tradycyjnych technik teatralnych w Azji. Początkowo spektakle adresowane były tylko do dorosłych widzów, jednak z czasem, wraz z nastającą Republiką, zaczęło pojawiać się w coraz więcej tytułów dla dzieci. Obecnie wystawianych jest niemal 50 różnych sztuk, jednak trudno je zaklasyfikować, ponieważ przez wiele lat teksty przekazywano ustnie. Większość spektakli to opowieści o przygodach pary przyjaciół – Karagöza i Hacivata, którzy spotykają na swojej drodze przedstawicieli różnych mniejszości społecznych zamieszkujących Stambuł. Każdy z bohaterów przedstawiany jest w charakterystyczny dla siebie sposób, ale z przymrużeniem oka. Wszystkiemu towarzyszy turecka muzyka i śpiew.

Wystawiony w Poczytalni spektakl „Rybak” to kolorowa, bogata wizualnie opowieść o Karagözie, który postanawia zarabiać na życie poprzez łowienie ryb, a na swojej drodze napotyka wiele przeciwności. Plany jeszcze bardziej krzyżują niekoniecznie przyjazne morskie stworzenia. Bajka, poza tym, że zbliżyła dzieci do mało spotykanego rodzaju kultury wysokiej, była również nieco edukacyjnym przekazem. W Stambule bowiem przez kilka miesięcy obowiązuje zakaz połowu ryb, ze względu na czas tarła w Morzu Czerwonym i Morzu Marmara – od wiosny do końca lata.

Nie lada atrakcją były też warsztaty, które odbyły się zaraz po bardzo miło przyjętym spektaklu. Grupa TeatrKa samodzielnie wykonuje kukiełki niezbędne do pracy, dlatego dała taką szansę również małym widzom. Zabawy było co nie miara. Bardzo możliwe, że to popołudnie zaowocuje też nowymi talentami w przyszłości… 😉


Galeria


Share Post
Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.