Witaj w naszej cyfrowej Poczytalni
 

Czego oczekują legionowianie (i jak mogą to osiągnąć)?

W ramach projektu „Biblioteka – dom inicjatyw”, dofinansowanego z programu BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie prowadziła od lipca do września diagnozę potrzeb i potencjału kulturowego mieszkańców w wieku od 25 do 44 lat. Jej wyniki będzie można poznać już w październiku.

Po trzech miesiącach prowadzenia ankiet i rozmów z mieszkańcami, powstał raport, który opisuje ich oczekiwania wobec biblioteki i jej oferty. Jego oficjalna prezentacja będzie miała miejsce 24.10. o godz. 10.00 w sali widowiskowej Poczytalni, na II piętrze dworca PKP. Warto zauważyć, że prowadzone przez bibliotekę badania, obejmowały więcej aspektów niż tylko potrzeby kulturalne osób, które wzięły w nim udział i rolę biblioteki w ich zaspokajaniu. Poruszane były również inne kwestie, m. in. kiedy mieszkańcy dysponują wolnym czasem i jak go spędzają, w jakich wydarzeniach chętnie biorą udział, czego brakuje im w naszym mieście i jak je postrzegają oraz czy pandemia wpłynęła na ich życie i potrzeby. Z tego powodu badanie może być przydatne nie tylko miejskiej bibliotece, lecz także innym instytucjom kultury, organizacjom pozarządowym czy przedsiębiorcom, chcącym sprofilować swoje działania skierowane do osób w wieku od 25 do 44 lat.

Zarówno prowadzone w czasie diagnozy ankiety, jak i wywiady, pozwalały wypowiedzieć się także na temat rodzaju działań, jakie są potrzebne mieszkańcom, znanych im lokalnych artystów, którzy powinni być promowani w naszym mieście czy literatury, jaka ich interesuje.

Podczas planowanego na 24.10. spotkania informacyjnego ogłoszony zostanie także konkurs dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby zorganizować wydarzenie wypełniające lukę w ofercie kulturalnej dla mieszkańców miasta.

– Diagnoza potrzeb jest dla nas punktem wyjścia do stworzenia regulaminu konkursu na inicjatywy oddolne, który zorganizujemy w przyszłym roku – mówi Tomasz Talarski, dyrektor biblioteki – na realizację inicjatyw odpowiadających oczekiwaniom legionowian, wyrażonym podczas badania, przeznaczone zostanie 30 000 złotych, które mają zostać wykorzystane na działania kulturalne i promujące czytelnictwo.

Główne założenia konkursu na inicjatywy oddolne oraz planowany terminarz zostaną przedstawione podczas spotkania 24.10. W konkursie będą mogli wziąć udział zarówno mieszkańcy miasta, jak i organizacje pozarządowe.

Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Share Post
Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.