Filmowa „Zorza” nad Poczytalnią. Podsumowanie projektu

Z końcem października Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie sfinalizowała projekt „Filmowa „Zorza” w Poczytalni”, dofinansowany z programu „Kultura-Interwencje 2019” Narodowego Centrum Kultury. Przez cały wrzesień i październik w bibliotece odbywały się seanse filmowe oraz warsztaty z młodzieżą szkolną.

Szczególnym powodzeniem cieszyły się darmowe pokazy filmów rekomendowanych przez  Stowarzyszenie Nowe Horyzonty i festiwal „Kino Dzieci”. Filmy pochodziły z różnych krajów świata przez co często zaskakiwały tematyką oraz stylem, jednocześnie oddając różnorodność kinematografii dziecięcej i jej uniwersalną siłę. Tak więc widzowie mieli okazję poznać między innymi duńską „Superagentkę”, macedońskich „Łowców czarownic” czy polską ”Basię”. Seanse zgromadziły sporą grupę stałych kinomanów, którzy nie tylko regularnie uczestniczyli w spotkaniach, ale i żywo dyskutowali o filmach i ich problematyce.

W ramach jednego z seansów została otwarta wystawa o kinie w Legionowie i jego ponad stuletniej historii. Można ją obejrzeć w holu dworca, gdzie cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Można się z niej dowiedzieć, co działo się z kinem legionowskim w czasie wojny oraz jakie filmy były popularne przed wybuchem wojny. Mieszkańcy mogą też powspominać  kino „Mazowsze” i zobaczyć ostatnie zdjęcia budynku sprzed zburzenia.

W październiku odbyły się też ostatnie spotkania Studia Filmowego „Zorza”. Dzieci i młodzież pod okiem nauczycieli i animatorów z Biblioteki tworzyli filmy dokumentalne opowiadające o ich problemach i kłopotach w szkole. Filmy dotyczyły takich spraw jak przemoc, przeciążenie materiałem czy wyczerpujące sportowe treningi. Na zakończenie serii warsztatów odbyły się spotkania z zaproszonymi ekspertami: Moniką Marciniak (audiodeskrypcja), Piotrem Malinowskim (udźwiękowienie), Tomaszem Talarskim (montaż) i Teresą Czepiec (reżyseria). Młodzież nie tylko dowiedziała się, jak film „widzą” ludzie niewidomi, jak powstają dźwięk, obraz czy efekty specjalne, ale mogła też spróbować swoich sił w każdej z tych dziedzin. W pracy Studia Filmowego „Zorza” wzięło udział siedem klas z czterech legionowskich szkół, czyli prawie 140 dzieci. Jednym słowem –  filmowa „Zorza” rozbłysła nad Legionowem bardzo jasno. Mamy nadzieję, że jej blask długo nie zgaśnie 😉