Witaj w naszej cyfrowej Poczytalni
 

Kulturalny pociąg: Kozłówka-Biblioteka-Biblioteka-Kozłówka. Podsumowanie projektu

„Kulturalny Pociąg na trasie: Kozłówka-Biblioteka-Biblioteka-Kozłówka” dojechał do stacji końcowej. W ramach projektu odbyło się 8 warsztatów i 2 spotkania finałowe zorganizowane wspólnie przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Legionowie i Świetlicę „Caritas” na Kozłówce.

Jaki był przebieg naszych działań? Na samym początku projektu zorganizowaliśmy spotkanie dla dzieci i rodziców, zapisaliśmy dzieci do Biblioteki, opowiedzieliśmy o projekcie, rozdaliśmy ulotki zachęcające do uczestnictwa. Obmyśliliśmy wspólnie z uczestnikami program warsztatów, dzieci chciały nauczyć się tańczyć, projektować kostiumy oraz śpiewać i zgodnie z tymi sugestiami zaplanowaliśmy dalszą część działań. Przez cztery tygodnie odbywały się regularne warsztaty z zaproszonymi artystami inspirowane Kozłówką i historią tego miejsca.

W ramach projektu udało nam się nawiązać stałą współpracę między Biblioteką a świetlicą na  os. Kozłówka. Dzieci aktywnie i bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach mimo, że była to dla nich nowość. Udało nam się zapisać do biblioteki pięcioro dzieci. Rodzice, którzy nie mają możliwości dotrzeć do biblioteki, mogli skorzystać z Mobilnego Punktu Bibliotecznego blisko ich miejsca zamieszkania. Finał projektu, podczas którego wspólnie tworzyliśmy dekoracje, pisaliśmy piosenkę (o cytrynie! 😉 ) i przygotowywaliśmy wspólnie posiłek, był wyjątkowym momentem zarówno dla uczestników, jak i animatorów. Radość bibliotekarzy, animatorów i uczestników z ich wspólnych działań artystycznych była ogromna. Dzieci przyzwyczaiły się do regularnego bywania w bibliotece i do kontaktu z nowymi osobami. Spotkanie z artystami i animatorami było okazją do korzystania z kultury twórczo i włączająco. Po każdym spotkaniu padały pytania o kontynuację projektu, a także o możliwość organizowania podobnych spotkań. Uczestnicy mieli wpływ na program i rodzaj zajęć, a to spowodowało, że poczuli sprawczość i sami zaczęli wychodzić z inicjatywami. Zaangażowanie, które na początku było niewielkie, później znacznie się zwiększyło. Finałowe spotkanie w formie obchodów Halloween pokazało, że uczestnicy zebrali nie tylko dużo pozytywnych wspomnień i doświadczeń, ale też czuli się twórcami i organizatorami.

Dowiedzieliśmy się też, że budowanie zaufania to długi proces i wymaga czasem więcej czasu i cierpliwości. Dzięki zaproszonym artystom mogliśmy dostrzec potencjał dzieci i ich zaangażowanie, a także zaplanować dalsze działania poprojektowe biorące pod uwagę ten potencjał.

Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2019–2021 – mazowieckie oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.


Galeria zdjęć


Share Post
Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.