Praktyka dla Praktyka: Legionowo-Rumia, Rumia-Legionowo

„Praktyka dla praktyka” jest adresowanym do bibliotek publicznych prestiżowym programem wymian, polegającym na tym, że biorące w nim udział instytucje wysyłają na 5 dni roboczych swojego pracownika do bibliotek partnerskich, a na jego miejsce przyjmują osobę o podobnych kwalifikacjach. Organizatorem programu jest Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, która finansuje go przy udziale środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. W tym roku odbyła się już czwarta edycja „Praktyk”, natomiast po raz pierwszy wzięła w nich udział Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie.

Legionowska książnica została sparowana z biblioteką, która otrzymuje wiele nagród. Wymiana dała możliwość porównania doświadczeń i wymiany dobrych praktyk w codziennej pracy – zarówno poprzez rozmowę, jak i wspólne działanie. Nasza bibliotekarka na tydzień wymieniła się miejscem pracy z bibliotekarką ze Stacji Kultura – Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi. Jak obydwie mówią, udział projekcie był okazją do podejrzenia jak pracują bibliotekarze w podobnej instytucji, w mieście o zbliżonej liczbie mieszkańców, położonym także w pobliżu dużego miasta. Instytucje mają ze sobą wiele wspólnego – nie tylko prowadzą szeroko pojętą działalność kulturalną i wiele akcji zachęcających dzieci i młodzież do odwiedzania bibliotek, ale taż mają swoje główne siedziby na dworcach kolejowych. Wszystko to sprawia, że na co dzień mierzą się z podobnymi wyzwaniami, jednak robią to na różne sposoby, o czym bibliotekarze przekonali się na własnej skórze dzięki wspólnej pracy.