Witaj w naszej cyfrowej Poczytalni
 

Lotne Brygady Biblioteczne wylądowały

Bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Legionowie mieli bardzo pracowity sierpień. Za sprawą czterech zorganizowanych przez nich wydarzeń w terenie całe miasto dowiedziało się, co to znaczy „bawić się” z biblioteką. Wszystko w ramach realizacji projektu „Lotne Brygady Biblioteczne” dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w programie „Kultura-Interwencje. Edycja 2023”.

Park Kościuszki na Bukowcu, park kieszonkowy na Osiedlu Młodych i plac wodny przy ul. Królowej Jadwigi miały to szczęście, że przez poszczególne środy – odpowiednio 2, 16 oraz 23 sierpnia – rozbrzmiewały odgłosami zabawy, doświadczały biegów, podskoków i istnego trzęsienia. Niestety, niestabilna letnia pogoda sprawiła, że ostatnie z wydarzeń (30 sierpnia) trzeba było przenieść w mury Poczytalni. Ale i tutaj mieszkańcy nie zawiedli.

Podczas wydarzeń na każdego czekało coś miłego – orzeźwiająca lemoniada, bańki mydlane, kocykowa wymiana książek, animacje, warsztaty kreatywne, gry podwórkowe i uśmiechnięci bibliotekarze rozdający poręczne wakacyjne gadżety: frisbie i kredy. Każdemu wyjściu mobilnej biblioteki towarzyszyła jedna większa atrakcja. Na Bukowcu było to muzyczne spotkanie z grupą „Kukaj, kukawko!”, która porwała wszystkich do zabawy i tańca przy ludowych rytmach wygrywanych na tradycyjnych instrumentach. Na Osiedlu Młodych odbyło się spotkanie z Joanną Gusztą, autorką takich książek jak „Miasto potwór” czy „Nie tylko place zabaw”. I to wokół placów zabaw oraz ich rozmaitych form kręciły się warsztaty, podczas których dzieci za pomocą dostępnych materiałów – papierowych słomek, kulek filcowych, plasteliny, rolek po papierze – stworzyły własne wymyślne konstrukcje, oczywiście w miniaturze. Na plac wodny zawitał Teatr Bajaderka ze spektaklem „Tiki Rafa na krańcu świata” – było kolorowo, interaktywnie i śpiewająco! Po przedstawieniu mali widzowie mogli zamienić kilka słów z papugą Renią i Szczurkiem Sznurkiem. Podczas czwartego spotkania było magicznie – Alina Więckiewicz i Teatr w Lesie przenieśli widzów w świat „Legend warszawskich”, w którym dużą rolę odgrywały marionetki. Po spektaklu chętni mogli zapoznać się z budową oraz działaniem lalek, dowiedzieli się też tego, jak się z nimi pracuje. To było piękne doświadczenie.

Ze wszystkich wydarzeń również młodzież i dorośli mieli okazję wynieść coś dla siebie: makramową zakładkę do książki, podstawkę pod kubek lub brelok do kluczy, a nawet samodzielnie stworzoną mandalę. Każdy mógł dać upust swojej kreatywności. Ta przydała się również podczas dekorowania płóciennych namiotów-baz. Podczas odwiedzin w poszczególnych lokalizacjach powstawał jeden. Wszystkie namioty stanęły w przestrzeni biblioteki i stanowią azyl dla tych, którzy chcą chociaż na chwilę schować się przed światem i spokojnie poczytać. Dla najwytrwalszych gości Lotnych Brygad Bibliotecznych organizatorzy przygotowali niespodziankę – ci, którzy uzbierali co najmniej trzy pieczątki na specjalnie przygotowanych karnetach (po jednej z każdego spotkania), mogli wylosować na kole fortuny drobny upominek.

Sukces Lotnych Brygad Bibliotecznych daje bibliotekarzom motywację do kolejnych tego typu działań. Docieranie do tych, którzy niekoniecznie docierają do biblioteki, to ważny element promocji czytelnictwa.

 

 


Zdjęcia

Share Post
Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.