26, 27 października uczniowie czterech klas ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 3 wzięli udział w kolejnych warsztatach w ramach Projektu „Niknące obrazy”. Tym razem spotkali się z edukatorami z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku aby porozmawiać o historii Legionowa oraz Legionów Polskich oraz edukatorką ze Stowarzyszenia Pracowania Etnograficzna aby porozmawiać o tożsamości lokalnej. Zajęcia odbyły się w trybie online i zakończyły ten etap projektu.
Każde ze spotkań edukatorami z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku podzielone było na dwie części. Pierwszą przeprowadziła Renata Płotczyk, która opowiedziała młodzieży o początkach Legionowa, a także o tym, co miało wpływ na to, że miasto powstało w miejscu, w którym jest położone i skąd wzięła się jego nazwa. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy, między innymi jakie przedsiębiorstwa dawniej działały na terenie dzisiejszego Legionowa i z czego słynęły, a także skąd wzięła się nazwa ulicy Suwalnej.
Drugą część warsztatów przeprowadziła Maria Pawlak, która opowiedziała uczniom o Legionach Polskich. Uczniowie między innymi dowiedzieli się jak wyglądał mundur legionisty, gdzie miała miejsce najważniejsza bitwa, w której brały udział Legiony, a także czym jest sztuka okopowa.
29 października klasa 7 ze Szkoły Podstawowej nr 2 odbyła warsztaty ze Stowarzyszeniem Pracowania Etnograficzna. Uczniowie, podobnie jak wcześniej ich koledzy ze Szkoły Podstawowej nr 3 porozmawiali o tym, czym jest etnografia, tożsamość lokalna oraz jak badać przeszłość, a także poznali ciekawostki z historii Legionowa. Dowiedzieli się też o kilku osobach, które odegrały ważną rolę w historii miasta.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za przygotowanie i poprowadzenie warsztatów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Pracowni Stowarzyszenie Etnograficzna. Mamy nadzieję, że jeszcze będziemy mieć okazję do wspólnych działań.
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Naszą ofertę zajęć poszerzyliśmy o spotkania online prowadzone poprzez platformę Zoom dzięki udziałowi w projekcie “Biblioteka online” realizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Odkrywamy nowe kanały udostępniania treści oraz prowadzenia zajęć w formie hybrydowej lub całkowicie zdalnej.
Projekt “Biblioteka online: program szkoleniowy dla bibliotekarzy” realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.