Passent i Chutnik o kobietach, które walczą

„Kobiety, które walczą – rozmowy z zawodniczkami sztuk walki” to najnowsza książka Sylwii Chutnik, w której autorka przedstawia prawdziwe wojowniczki. O takich właśnie bohaterkach, które nie boją się brutalności i „zrezygnowały” z kobiecości, ale też o swoich własnych preferencjach literackich i działalności feministycznej, autorka opowiadała podczas kolejnego spotkania z cyklu „Pasja Passent, czyli Świat Książki według Agaty”.

Pisarka, dziennikarka, kulturoznawczyni, przewodniczka miejska, zdobywczyni Paszportu Polityki, laureatka Damy Warszawy – to jeszcze nie wszystko, co można powiedzieć o Sylwii Chutnik. Ona sama dała temu wyraz, odpowiadając na pytania zadawane przez Agatę Passent oraz gości przybyłych na wieczór autorski. Mówiąc o swojej najnowszej książce, wyrażała podziw dla kobiet, które nie mają zahamowań i ot tak, same z siebie, stają na ringu. Trenujące zawodowo: Joanna Jędrzejczyk, Agnieszka Rylik i Iwona Guzowska oraz hobbystki: Małgorzata Halber i Natalia Fiedorczuk – to tylko niektóre bohaterki książki uprawiające boks, kick-boxing czy mieszane sztuki walki (MMA). Pomimo kontrowersji, zdecydowały się opowiedzieć o swojej pasji i niezrozumiałym dla wielu sposobie na życie.

Z kolei goście zgromadzeni na wieczorze autorskim byli pod wrażeniem wszechstronności Sylwii Chutnik. Zacięta w swoich działaniach jest również działaczką społeczną, należy do Porozumienia Kobiet i kieruje fundacją MaMa, która walczy o prawa matek w Polsce. Dlatego podczas spotkania nie mogło zabraknąć tematu wychowywania dzieci, ciągłej walki o równouprawnienie zarówno w sferze zawodowej, jak też prywatnej, a nawet mocno politycznego akcentu – planu wyburzenia Pałacu Kultury i Nauki. Na szczęście obeszło się bez światopoglądowych kłótni 😉