„Pogaduchy o książkach” w Poczytalni

Dla wszystkich, którzy lubią rozmawiać o książkach i dzielić się wrażeniami z lektury, powstał nowy klub czytelniczy „Pogaduchy o książkach”, którego spotkanie organizacyjne miało miejsce podczas Sąsiedzkiej Nocy Bibliotek.

Nic tak nie mobilizuje do czytania, jak możliwość rozmowy z drugim człowiekiem na temat lektury, zwłaszcza, że samodzielny wybór czegoś ciekawego, czemu warto poświęcić swój czas, jest coraz trudniejszy. Liczba wydawanych co roku pozycji przytłacza, a dostępne w internecie recenzje są często skomercjalizowane. Z takimi refleksjami użytkowników legionowscy bibliotekarze spotykali się coraz częściej, dlatego postanowili wesprzeć inicjatywę stworzenia przy bibliotece klubu czytelniczego.

– Czytelnicy często mają potrzebę porozmawiania o tym, co przeczytali, dowiedzenia się, co podobało się innym osobom. – mówi Tomasz Talarski, dyrektor biblioteki. – Chcieliśmy stworzyć im do tego okazję, nie przesądzając ostatecznie, jaki będzie charakter ich spotkań, lecz dając zainteresowanym okazję do współtworzenia klubu i panujących w nim zasad, stawiamy na pełną oddolność działań i dowolność wyborów – dodaje.

Klub czytelniczy będzie się spotykał raz w miesiącu w wybraną sobotę o godzinie 16.00 w bibliotece, na I piętrze. W tym miesiącu spotkanie będzie miało miejsce 26.11. Oprócz swobodnej rozmowy na temat ostatnich lektur i pozycji szczególnie lubianych przez uczestników, omówiona zostanie także książka „Cud, miód, Malina” Anety Jadowskiej.

– Osoby, które współtworzą klub czytelniczy, stwierdziły, że są bardzo ciekawe tego, jak jeden tekst może być różnie odbierane przez różne osoby – opowiada Ewa Kobylińska, bibliotekarka odpowiedzialna za nowopowstałą grupę. – Wybór tytułu nastąpił spontanicznie – już po spotkaniu okazało się, że wszystkie z nas zainteresowała książka opisywana przez jedną z członkiń, jako jedna z jej ulubionych lektur. Mam nadzieję, że dalszych wyborów uda się dokonywać także w ten sam, naturalny sposób, a wszystkie osoby, które chciałyby porozmawiać o tym, co czytają, serdecznie zapraszam na najbliższe spotkanie.

Jak deklarują organizatorzy, klub otwarty jest na wszystkich, którzy czerpią przyjemność z czytania, niezależnie, czy robią to regularnie, czy sporadycznie, czy sięgają po nowości, klasykę, beletrystykę, reportaże, czy literaturę popularnonaukową.