Witaj w naszej cyfrowej Poczytalni
 

Praktyka dla Praktyka: Gdynia w Legionowie

Jednym z wrześniowych ważnych wydarzeń w naszej bibliotece jest udział w programie wymian dla bibliotekarzy „Praktyka dla Praktyka” – w tym roku połączyliśmy się z Biblioteką Pasji w Gdyni, a cały tydzień spędziła u nas Kasia właśnie z tej placówki. Teraz jedna z naszych bibliotekarek pojechała, aby poznawać tamtejszą książnicę.

Tydzień zleciał w mgnieniu oka. A zaczął się od zapoznania naszego gościa z biblioteką i zasadami jej funkcjonowania. Pierwszy dzień wizyty w Legionowie był też dniem przecierania szlaków, poznawania miasta. A potem… Była praca bibliotekarska – wyszukiwanie rezerwacji czytelników na półkach, włączanie na półki książek, które zakończyły już swoją kwarantannę, porządki na półkach – dla Kasi wszystko było o tyle inne, że w Bibliotece z Pasją gromadzi przede wszystkim literaturę dla młodych czytelników – bestselery wydawnicze, a przede wszystkim komiksy, fantastykę.

Kasia zainteresowała się również realizowanymi aktualnie projektami. Jej uwagę przykuła Biblioteka Roślin dofinansowana przez Fundusz Naturalnej Energii oraz Niknące Obrazy dofinansowane z programu Niepodległa. I właśnie tematyka tych dwóch projektów wytyczyła ścieżki dwóch wycieczek, które w czasie wizyty Kasia odbyła ze swoją legionowską opiekunką, Moniką. Spacer do Oranżerii Pałacu w Jabłonnie dostarczył zielonych emocji, a cały zespół pałacowo-parkowy pozwolił odetchnąć od miejskiego zgiełku. Z kolei wyjazd do Twierdzy Modlin w Nowym Dworze Mazowieckim zainspirował do zrobienia próbnych zdjęć z egionowskimi „niknącymi obrazami”.

Było nam bardzo miło gościć Kasię! I liczymy na to, że zakończenie wymiany nie będzie końcem naszej współpracy 🙂

„Praktyka dla praktyka” jest ogólnopolskim programem wymiany bibliotekarzy. To niepowtarzalna okazja dla pracowników bibliotek do zdobycia doświadczenia zawodowego, nowych inspiracji i nawiązania interesujących kontaktów zawodowych. Dotyczy to nie tylko osób, które wyjadą na praktykę, ale również i tych, którzy opiekować się będą praktykiem na miejscu. Wymiana polega na wysłaniu pracownika do pracy w bibliotece partnerskiej na 5 dni roboczych i przyjęciu na jego miejsce osoby o podobnych kwalifikacjach na „zastępstwo”. Program adresowany jest do bibliotek publicznych. W bieżącym roku organizatorem programu zostało  Stowarzyszenie LABiB. Projekt realizowany jest ze środków Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt powstał w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.

Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.