Niknące Obrazy wychodzą do szkół

W poniedziałek odbyły się pierwsze warsztaty z uczniami w ramach projektu „Niknące Obrazy”. Edukatorka z biblioteki dotarła do Szkoły Podstawowej nr 3 w Legionowie, aby porozmawiać z młodzieżą o tożsamości miasta i jego początkach.

Historia Legionowa i okolic jest bardzo ciekawa, a wielu nieznana. Projekt pozwala uczniom z legionowskich szkół poznać fakty i ciekawostki, z którymi być może inaczej by się nie zetknęli. Podczas pierwszego spotkania młodzież zastanawiała się nad tożsamością Legionowa, początkami osadnictwa w tej okolicy czy roli kolei w rozwoju przyległej Jabłonny. Uczestnicy warsztatu analizowali zdjęcia i pocztówki z okresu I wojny światowej, ale też własne, być może już nieco zapomniane, historie rodzinne. Jednym z elementów spotkania było również wysłuchanie opowieści pani Basi o jeżdżeniu na parówce czy górce cmentarnej: nagranie dostępne tutaj. Interesujące były opowieści o ulubionych miejscach współczesnych młodych legionowian.

Warsztaty zapoczątkowały cykl edukacyjny „Niknące obrazy”. W jego ramach odbędą się jeszcze 4 spotkania, w tym z edukatorami z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.