Roskowiński w galerii sztuki „Dworzec”

mural_otwarcie6 W niedzielę (16 października) w Sali widowiskowej Poczytalni odbył się wernisaż poświęcony powstaniu największego w Polsce muralu historycznego.

O historii powstania dzieła na murach otaczających Narodowe Centrum Kryptologii w Legionowie, a także na pytania publiczności odpowiadał Rafał Roskowiński, absolwent Wydziału Malarstwa i Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, pionier i legenda polskiego muralu, wraz z grupą artystów z Fundacji RoskoArt oraz przedstawicielami Fundacji Bizoon. Uczestnicy dzięki fotografiom Dominiki Sykus mogli prześledzić krok po kroku etapy prac nad muralem. Ogromna zarówno artystyczna jak i historyczna wiedza Rafała Roskowińskiego prowokowała do pytań, które dotyczyły nie tylko samej koncepcji dzieła, ale także techniki jego wykonania.

– Mural jest filmem, poklatkowością, czyli najłatwiej oglądać go jadąc samochodem albo pociągiem – tłumaczył autor. – Chciałem również serdecznie podziękować za wsparcie i możliwość zorganizowania w Legionowie wernisażu wystawy. To dla nas wszystkich bardzo ważne, zależy nam nie tylko na przedstawieniu efektu końcowego projektu, chcieliśmy pokazać jak się rozwijał, w jaki sposób był realizowany. Organizatorom, czyli załodze Poczytalni dziękuję za profesjonalizm. Oficjalne odsłonięcie muralu nastąpi 11 listopada. Upamiętnia on 100 największych bitew w historii Polski. Powstał dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Obrony Narodowej, Miasta Legionowo i Narodowego Centrum Kultury.