Witaj w naszej cyfrowej Poczytalni
 

„Ta książka jest o Tobie” – warsztaty z uczniami

W ramach projektu „Ta książka jest o Tobie” spotkaliśmy się z uczniami pobliskich szkół: klasą 8a i 8d ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz klasą 7 i 8 ze Społecznej Szkoły Podstawowej.

Podczas pierwszego etapu warsztatów, który odbył się w szkołach, chcieliśmy dowiedzieć się, jakie są zainteresowania młodzieży, jak postrzegają bibliotekę, czy chętnie czytają, itp. W ramach tej wizyty, aby lepiej poznać uczniów, zagraliśmy z nimi w Dixit. Ale to nie była zwyczajna rozgrywka! Gra toczyła się na naszych zasadach, a skojarzenia odnosiły się do biblioteki i bibliotekarzy, książek, emocji związanych z czytaniem.

Po tej rozgrzewce krótko opowiedzieliśmy uczniom o założeniach projektu oraz roli, jaką pełnili w nim uczniowie (biorąc udział w spotkaniach, stali się członkami projektu, mieli wpływ na kolejne działania i zmiany). Dowiedzieli się, jak istotne dla rozwoju projektu jest ich zaangażowanie w poszczególne zadania.

Zależy nam, żeby nastolatkowie chętnie odwiedzali naszą bibliotekę i traktowali ją jako jedno z miejsc, w którym mogą spędzić wolny czas. Dlatego postanowiliśmy się dowiedzieć, jaka byłaby idealna przestrzeń, której im brakuje. W tym celu spośród kilkunastu zdjęć wybierali jedno, które budziło w nich skojarzenia z miejscem, w którym chcieliby spędzać czas, w którym chcieliby się znaleźć po lekcjach.

W kolejnej części przedstawiliśmy uczestnikom spotkania stronę chceczytaco.pl; po wyjaśnieniu, jak funkcjonuje, uczniowie tworzyli skrzynkę tematów do wyszukiwarki książek. Swoje propozycje tworzyli indywidualnie bądź w parach. Efekty pracy nie były omawiane na forum klasy, aby wszyscy czuli się komfortowo i swobodnie. Każdą z propozycji analizowaliśmy, a wnioski od razu znalazły swoje odzwierciedlenie na stronie chceczytaco.pl.

Na koniec przyszedł czas na refleksje: mogliśmy „schować do kieszeni” to, co wg uczniów było najbardziej wartościowe, a do „kosza poszły” nieprzydatne elementy. Krótko mówiąc, w ramach podsumowania skorzystaliśmy z zadania kosz-kieszeń-walizka. Wychodząc ze szkół, nie mogliśmy doczekać się spotkania na naszym terenie, wiedzieliśmy, że będzie się działo. 🙂

Na drugi etap warsztatów uczniowie zostali zaproszeni do Poczytalni. Spotkanie rozpoczęło się RANDKĄ… z książką. Aby każdy uczestnik poczuł się jak na prawdziwej randce, centralna część biblioteki nabrała romantycznego charakteru. Wygodne fotele, stoliki obsypane serduszkami, migoczące lampki i lampiony – to wszystko sprawiło, że uczniowie wchodzący w strefę randkowania, mówili tylko: „- Ach” i „- Och”. Zadanie to w swej formule było niczym speed dating: 3 minuty na poznanie książki, dźwięk sygnalizujący koniec czasu i zmiana. Zza regałów z zachwytem spoglądałyśmy na zaangażowanie randkowiczów. A ich opinie na temat książek (wskazanych przez wyszukiwarkę chceczytaco.pl na podstawie wybranych przez uczniów tematów) wnikliwie przeanalizowaliśmy, żeby móc udoskonalić stronę chceczytaco.pl.

Po nastrojowej szybkiej randce nadszedł czas na pracę w grupach – lubimy gwar w bibliotece; tu nie zawsze musi być cicho! Nasi goście tworzyli banery, które niebawem będę rozwieszone w Legionowie. Dzięki temu mogli „przenieść na papier” swoje refleksje na temat książek, czytania i strony chceczytaco.pl oraz przekazać je swoim rówieśnikom. Co to były za pomysły! Chcecie zobaczyć? Koniecznie rozglądajcie się uważnie, gdy przemieszczacie się po naszym mieście. A dla tych, którzy lubią coś obejrzeć i posłuchać, powstały krótkie nagrania, podczas których ambasadorzy projektu wypowiadali się na tematy związane z czytelnictwem.

Po tych zadaniach nasi goście nadal mieli dużo energii i pomysłów, a przede wszystkim nie chcieli od nas wychodzić, dlatego zaprosiłyśmy ich do „zabawy w recenzentów przestrzeni bibliotecznej”. Zadanie to nazwałyśmy „tagowaniem przestrzeni”. Korzystając z karteczek samoprzylepnych uczniowie zapisywali hasła odnoszące się do wystroju biblioteki. Wykonując to zadanie, swobodnie poruszali po całej bibliotece i oceniali, punktowali, proponowali. Oj, mieliśmy później dużo szukania i tym razem te ochy i achy wydobywały się z nas (już minęło kilka dni od tej wizyty, a my nadal w różnych zakamarkach odnajdujemy zakamuflowane karteczki). Wszystko dokładnie omówiliśmy i cieszy nas, jak nasi recenzenci doceniają zieleń w bibliotece 🙂 Pomysłów było mnóstwo, postaramy się, jak najszybciej je wprowadzić, choć zapewne na niektóre będzie trzeba trochę poczekać – hmmm… może zrealizowanie niektórych propozycji stanie się naszym postanowieniem noworocznym??

Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim uczniom, którzy biorąc udział w tych spotkaniach, stali się współtwórcami projektu – DZIĘKUJEMY! świetnie nam się z Wami pracowało.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Galeria zdjęć z zajęć w Poczytalni:

Share Post
Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.