Zabawy literackie z Szymborską

W zeszłym roku obchodziliśmy Rok Wisławy Szymborskiej, który przez Wydawnictwo Znak został zwieńczony wydaniem książki „Zabawy literackie”, zawierającej przykłady mniej poważnej twórczości Noblistki, która przez całe swoje życie w towarzystwie znajomych umilała sobie czas układając lekkie i absurdalne rymowanki, czy tworząc frywolne limeryki.

Okazją do tego typu zabaw literackich były wszelkiego typu spotkania (np. cotygodniowe „żurfiksy” w mieszkaniu poetki, wspólne podróże, czy pobyty w zakopiańskim Domu Pracy Twórczej). Powstały w ten sposób zupełnie nowe formy poetyckie, takie jak np. metzyje, moskaliki, odwódki, altruitki, kiziostychy czy rajzefiberki.

Przedłużając celebrowanie roku poetki, chcielibyśmy zaprosić Państwa do twórczego spotkania z jej bardziej swobodnymi dziełami i spróbowania swoich sił w ich układaniu. W dniach 14.-23.02.2024 r. w bibliotece będzie można zapoznać się z zasadami tworzenia adoraliów, altruitek, moskalików i lepiejów i stworzyć własne utwory tego typu. Instrukcje będzie można znaleźć także na Facebooku biblioteki i tam zgłaszać swoje propozycje rymowanek. Najciekawsze powstałe prace zostaną przez nas nagrodzone. Regulamin konkursu dostępny jest pod linkiem: REGULAMIN KONKURSU.

A tych z Państwa, którzy płoną z ciekawości, czym do licha są te całe kiziostychy, zachęcamy do lektury „Zabaw literackich”, które są już dostępne w naszych zbiorach.