„Wołyń. Bez litości”. To tytuł książki, której promocja odbyła się w Poczytalni 28 kwietnia. Autor – Piotr Tymiński, legionowianin, historyk z wykształcenia przedstawił na początku w krótkiej prelekcji tło historyczne i dramatyczne wydarzenia z 1943 roku na Wołyniu. Książka – opowieść o losach – cudem ocalonego z rąk ukraińskich rezunów Staszka Morowskiego i jego oddziału oparta została na autentycznych wydarzeniach. Czytelnicy, których duże grono spotkało się z autorem ciekawi byli zarówno okoliczności powstania książki jak i przyczyn oraz sposobu organizowania przez Polaków samoobrony przed morderczymi ukraińskimi nacjonalistami. Po spotkaniu można było zakupić książkę, a autorzy prawidłowo rozwiązanego quizu o Wołyniu 1943 roku otrzymali książki z autografem autora.
W czasach gdy śpiący rozum zbudził demony nienawiści młody człowiek próbuje stanąć na wysokości zadania i z ręką na karabinie chronić to, co ochronić się jeszcze da. W tle zaś dzieje się historia. „Wołyń. Bez litości” to z werwą napisana, wciągająca opowieść o nieludzkich czasach i o ludziach z których nie każdy obronił swoje człowieczeństwo.
Dla zainteresowanych quizem o Wołyniu 1943 podajemy pytania z prawidłowymi odpowiedziami. Osoby nagrodzone zostały powiadomione mailem.
WOŁYŃ. BEZ LITOŚCI – quiz -pytania i prawidłowe odpowiedzi
- Podaj nazwę miejscowości w której miało miejsce preludium rzezi wołyńskiej.
- Podaj datę pierwszej masakry ludności polskiej na Wołyniu.
- Podaj nazwę miejscowości w której Polacy zorganizowali silny ośrodek samoobrony używający kryptonimu „Garnizon 100”.
- Podaj datę tzw. „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu w 1943r.
- Ile polskich osiedli nacjonaliści ukraińscy zaatakowali w „Krwawą Niedzielę”?
- Podaj datę jednej z największych klęsk nacjonalistów ukraińskich w bitwie pod Hutą Starą, nazywaną również bitwą pod Moczulanką.
- Czy Wołyń w strukturze niemieckiej okupacji należał do Generalnego Gubernatorstwa?
- Rozwiń skrót OUN.
- Rozwiń skrót UPA.
- Kureń w UPA to kompania czy batalion?
Odpowiedzi.
- Parośla I. (wystarczy Parośla lub Parośl)
- 9.02.1943r.
- Przebraże.
- 11.07.1943.
- 99
- 16.11.1943.
- Nie.
- Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów
- Ukraińska Powstańcza Armia
- Batalion.
Galeria zdjęć