Witaj w naszej cyfrowej Poczytalni

W dniach 18 – 20 sierpnia miałyśmy przyjemność uczestniczyć w wolontariacie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Legionowie. Zapoznałyśmy się z podstawowymi pracami bibliotekarskimi oraz dwoma dużymi projektami realizowanymi przez Bibliotekę – Biblioteką Roślin i Zinoteką.

Nasze praktyki zaczęłyśmy we wtorek. Na początku oprowadzono nas po Bibliotece i wyjaśniono podstawy bibliotekarstwa. Następnie dano nam listę zarezerwowanych książek, które miałyśmy odnaleźć. Nigdy wcześniej nie zastanawiałyśmy się nad tym, ile czasu może zająć szukanie odpowiednich książek i jakie zamieszanie może powstać w księgozbiorze, gdy czytelnik nie odstawi swojej lektury na jej pierwotne miejsce. Po odnalezieniu wszystkich książek dostałyśmy nowe zadanie. Tym razem miałyśmy odłożyć na miejsca książki, które zostały oddane przez czytelników. Gdy wszystkie powieści znalazły się na swoich półkach, zaczęłyśmy przygotowywać etykiety dla roślin. Biblioteka w Legionowie realizuje projekt „Biblioteka Roślin”. Czytelnicy mogą oddać swoje kwiaty do biblioteki lub jeżeli chcą, wziąć wyhodowaną w bibliotece roślinę do domu. Naszym zadaniem było znalezienie ciekawych informacji o roślinie i opisanie jej. Po skończonej pracy wróciłyśmy do domu, nie mogąc się doczekać następnego dnia praktyk.

Kolejny dzień minął niezwykle szybko. Na początku zaczęłyśmy od szukania rezerwacji, które, ku naszemu zdziwieniu, znalazłyśmy bardzo sprawnie. Następnie dokończyłyśmy szukanie informacji o roślinach do projektu „Biblioteka Roślin”. Gdy tylko to zrobiłyśmy, zaczęły się przygotowania do warsztatów w ramach „Zinoteki”, na potrzeby których stworzyłyśmy prezentację pod tytułem „Podróże z książką”. Opisałyśmy w niej kilka lektur związanych z wycieczkami po świecie. Tematem zajęć były „Podróże i podróżnicy”. Pani Monika – prowadząca warsztaty, pokrótce objaśniła temat. Następnie została pokazana nasza prezentacja. Miałyśmy również przyjemność uczestniczenia w zajęciach i stworzenia swoich unikatowych zinów.

Czwartek, ostatni dzień naszych praktyk, minął w mgnieniu oka. Tak jak codziennie zaczęłyśmy od rezerwacji, a potem napisałyśmy relację na stronę internetową Biblioteki z wczorajszego warsztatu zinowego. Pod koniec dnia było nam bardzo przykro, że nasze praktyki dobiegły końca. Na pewno będziemy miło wspominać te dni 🙂

Praktykantki: Jagoda / Malina / Sonia

Bibliotekarze: Nam było bardzo miło Was gościć! Zapraszamy ponownie za jakiś czas 🙂

Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.