Rekrutacja do projektu W Cieniu Wielkiej Bitwy 1920

Zapraszamy praktyków kultury z bibliotek, muzeów oraz stowarzyszeń z okolic Mazowsza do udziału w projekcie „W cieniu Wielkiej Bitwy”.

Projekt poświęcony jest opowieściom o ludziach, którzy żyli i działali w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku na terenie Mazowsza. Chcemy wspólnie poszukiwać małych lokalnych historii o osobach, których praca społeczna i historia często kryją się w cieniu wielkich wydarzeń. Uczestnicy, przy wsparciu kadry Mazowieckiego Instytutu Kultury oraz opowiadaczy z Fundacji na Rzecz Kultury WALIZKA, stworzą własną mini opowieść, podcast i instalację artystyczną. Wystawa, która powstanie w wyniku projektu zostanie pokazana w różnych instytucjach kultury, między innymi w Mazowieckim Instytucie Kultury i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Poszukiwanie lokalnych cichych bohaterów i wydobywanie ich z cienia wielkiej historii będzie pretekstem do refleksji nad rolą praktyków kultury i animatorów w dzisiejszym społeczeństwie.

Doświadczenie w sztuce opowiadania czy tworzeniu instalacji artystycznych nie jest konieczne. Wszystkiego będziemy uczyć się w trakcie warsztatów. Celem projektu jest nawiązanie sieci współpracy pomiędzy lokalnymi ośrodkami kultury na Mazowszu, wspieranie codziennej pracy praktyków i inspirowanie się wzajemne. Nadzór merytoryczny nad projektem objął Mazowiecki Instytut Kultury. W ramach projektu odbędą się też warsztaty dotyczący archiwów lokalnych i audiodeskrypcji. Warsztaty odbędą się we wrześniu, dwa spotkania stacjonarne w bibliotece w Legionowie i dwa spotkania online na platformie zoom. Otwarcie wystawy planowane jest na październik.

Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o zgłoszenia na adres zapisy@bibliotekalegionowo.pl

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.