Projekt biblioteczny „Para-buch! Książka w ruch!” tworzony we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Deutsche Telekom Stiftung jeszcze trwa. W jego ramach odbywają się zajęcia tematyczne dotyczące czytania map oraz pracy w teatrze: „Czy mapy można czytać jak książki?” na podstawie „Map“ Aleksandry i Daniela Mizielińskich oraz „TEATR. Kto to wymyślił i po co” na podstawie „Zadaniariusza” Ricardo Henriquesa i Andre Letrii. Zajęcia niosą za sobą wielką frajdę i rozwijają zainteresowania młodzieży.
Ostatnio w projektowych lekcjach tematycznych wzięła udział III klasa szkoły podstawowej. Podczas pierwszego spotkania uczniowie poznawali różnice między planem i mapą oraz przekonali się, że atlasy geograficzne są książkami do czytania, jak wszystkie inne. Poza tym, że mogli obejrzeć różne rodzaje geograficznych rysunków, sami tworzyli plan biblioteki oraz legendę uwzględniającą najważniejsze miejsca. Zajęcia na podstawie książek Mizielińskich poszerzają umiejętność poszukiwania miejsc czy zabytków na mapach, oswajają ze skalą, dają również pole do kreatywnego popisu poprzez tworzenie własnych kolaży, wysp z wyobraźni czy „budowania” map i planów z tego, co akurat jest pod ręką – kamyków, muszelek, patyczków, papierków.
Z kolei zajęcia dotyczące teatru wpuściły trzecioklasistów za jego kulisy. Młodzież „zwiedziła” różne budynki teatralne, zrozumiała ich różnorodność oraz specyfikę, a potem… Tworzyła swój własny zespół, w którym ważni są nie tylko aktorzy, których widać na scenie, ale również inżynierowie dźwięku, portierzy czy pracownicy kas biletowych. Wytłumaczenie, dlaczego w procesie powstawania spektaklu bardzo istotni są pracownicy księgowości, makijażyści i scenografiści okazało się nie lada gratką. Goście biblioteki chętnie przyswajali nowe informacje, a nagrodą za trud włożony w pracę były magnesy, które sami wykonali – oczywiście z nazwami ról, które odgrywali podczas zajęć.
Galeria zdjęć