Witaj w naszej cyfrowej Poczytalni
 

Mobilna Biblioteka

Ten, kto myśli, że praca bibliotekarza, to głównie siedzenie za biurkiem, nie może być w większym błędzie. W najbliższym czasie pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Legionowie czeka bowiem sporo pracy w terenie. W ramach realizacji projektu „Biblioteka – dom inicjatyw”, dofinansowanego z programu BLISKO – Biblioteka | Lokalność |Inicjatywy |Społeczność | Kooperacja | Oddolność, bibliotekarze uruchomią Mobilną Bibliotekę i wyjdą na ulice miasta, aby prowadzić działania animacyjne promujące czytelnictwo oraz zapoczątkować diagnozę potrzeb i potencjału kulturowego mieszkańców.

Mobilna Biblioteka powinna być widoczna z daleka – charakterystyczny żółty wózek będzie bazą do działań w przestrzeni miejskiej i umożliwi zapis do biblioteki poza siedzibą instytucji, uzyskanie informacji o jej zasobie i bieżącej działalności, dystrybucję książek, a także podzielenie się refleksjami na temat potrzeb czytelniczych i kulturalnych mieszkańców.

Oprócz tego, że Mobilna Biblioteka będzie w najbliższych miesiącach krążyła po Legionowie, ułatwiając kontakt także z tymi osobami, które na co dzień nie korzystają z usług miejskiej książnicy, w te wakacje zaplanowane zostały również działania edukacyjno-animacyjne na placach zabaw. W ich trakcie bibliotekarzowi towarzyszył będzie animator, który zapewni dzieciom zabawę, podczas gdy ich rodzice będą mogli otrzymać książkę spośród poczytnych nowości wydawniczych, pogrążyć się w lekturze na bibliotecznym leżaku lub porozmawiać o swoich oczekiwaniach wobec biblioteki. Mobilna Biblioteka odwiedzi Plac Wodny przy ulicy Królowej Jadwigi (6.07. i 24.08., godz. 16-18), Integracyjny plac zabaw (27.07., godz. 16-18), plac zabaw na Piaskach za Kauflandem (3.08., godz. 16-18) oraz Park „kieszonkowy” na Osiedlu Młodych (24.08., godz. 16-18). Rozdane w czasie akcji książki nie będą należały do ewidencjonowanych zbiorów biblioteki, więc nie będzie trzeba ich zwracać. Mimo to bibliotekarze zachęcają, by po przeczytaniu przynieść je do jednej z placówek lub włożyć do wrzutni, która mieści się na dworcu, tak aby mogły z nich skorzystać także kolejne osoby.

– Wyjście z ofertą poza bibliotekę umożliwi nam bezpośrednią rozmowę z mieszkańcami oraz poznanie ich oczekiwań wobec naszej instytucji. – mówi Tomasz Talarski, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Legionowie – Gorąco zachęcam wszystkich, żeby nie wahali się skorzystać z tej okazji, podzielili się z nami swoimi przemyśleniami i aktywnie włączyli się w kształtowanie bibliotecznej oferty.

Warto podkreślić, że jednym z najważniejszych elementów projektu „Biblioteka – dom inicjatyw” jest diagnoza potrzeb i potencjału kulturowego dorosłych mieszkańców miasta, a zaplanowane na wakacje działania terenowe umożliwią jej przeprowadzenie, w tym także rekrutację osób, które zechcą wziąć udział w zaplanowanych na wrzesień wywiadach. Zostaną one przeprowadzone przez Kolektyw Badawczy z Warszawy, a ich uczestnicy zyskają bezpośredni wpływ na działalność biblioteki i pomogą w jej dostosowaniu do realnych potrzeb mieszkańców naszego miasta.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Share Post
Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.