Sebastian w formie więcej niż wybornej, czyli „Pewniak” w Poczytalni

„Monodram-mały teatr, duża sztuka” w Poczytalni po raz trzeci. Tym razem pokazaliśmy legionowskiej publiczności „Pewniaka”  w reżyserii Jakuba Wonsa w brawurowym wykonaniu Sebastiana Cybulskiego.

Pierwowzorem „Pewniaka” jest spektakl Teatru Telewizji z cyklu kryminalnego „Kobra” zatytułowany „Sammy” w reżyserii Jerzego Gruzy. Został pokazany w 1962 roku, a rolą tytułową zagrał Zbigniew Cybulski. Współczesną wersję napisał Marek Pituch. Premiera spektaklu odbyła sie w Katowicach w 2014 roku i została entuzjastycznie przyjęta przez publiczność. Tematem przewodnim monodramu jest uzależnienie od hazardu i nieudana próba zerwania z nałogiem, pożegnania się z przeszłością. – W trakcie pracy nad „Pewniakiem” zrodziła się we mnie misja odczarowania monodramu – mówi Sebastian Cybulski, który wystąpił w sali widowiskowej legionowskiej Poczytalni. – Próbują na scenie realizować koncepcję „czwartej ściany” tzn. kompletnego braku zobowiązania widza wobec grającego aktora. Widz może przyjść i bawić się świetnie, ale też w każdej chwili może z przedstawienia wyjść.
Spektakl i gra Cybulskiego są jednak na tyle przekonujące, że wszyscy obecni na widowni kibicują mu do … końca.

Spektakl został pokazany w ramach projektu „Monodram-mały teatr, duża sztuka” prowadzonego przez Stowarzyszenie Myślących Pozytywnie i Miejską Bibliotekę Publiczną w Legionowie.

Projekt dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.