Witaj w naszej cyfrowej Poczytalni
 

„Nagle… BUCH! Biblioteka w ruch!”

Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie otrzymała dofinansowanie i bierze udział w programie Mazowieckiego Instytutu Kultury „Kulturalni Edukatorzy”. Projekt „Nagle buch! Biblioteka w ruch!” realizujemy wspólnie z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Legionowie. Chcemy pokazać młodzieży, że współczesna biblioteka to miejsce, w którym można nie tylko wypożyczać książki, ale przede wszystkim rozwijać własne zainteresowania.

Jak wynika z badań, blisko 70 proc. uczniów rzadko albo w ogóle nie zagląda do biblioteki. Powody są różnie. Przeważa jednak pogląd, że to nudne miejsce przeznaczone wyłącznie dla książkowych moli. Postanowiliśmy ten mit obalić i pokazać uczniom dwóch legionowskich szkół (Szkoła Podstwawowa nr 2 i Szkoła Podstwawowa nr 8), że biblioteka nie tylko książkami stoi.

Jak to zrobiliśmy? Prosto, ale efektywnie wykorzystując zdobycze techniki. Aura remanentu doskonale się do tego nadaje, więc zapoznanie się z księgozbiorem było nie tylko wyczerpujące fizycznie, ale i zabawne. Opis zrywania szarego papieru z regałów pomijamy, bo ten etap można prześledzić na zdjęciach:) Natomiast o poznawaniu biblioteki warto słów kilka wspomnieć. Wykorzystaliśmy do tego specjalny program umożliwiający skanowanie oraz nasze tablety. Zadaniem uczestników tej części warsztatów było odgadnięcie zagadek (polskie przysłowia) po uprzednim zeskanowaniu pozostawionych znaków. Żeby zaliczyć zadanie trzeba było odnaleźć wszystkie punkty. Były one rozmieszczone w bibliotece (przy poszczególnych działach) oraz na drugim piętrze, gdzie uczniowie mogli zobaczyć zaplecze kulturalno-edukacyjne Poczytalni.

Następnie zapoznali się z pracą bibliotekarzy i systemem klasyfikowania książek ze szczególnym uwzględnieniem literatury popularno-naukowej. To ona była punktem wyjścia do kolejnej części warsztatów. Ich zadaniem było wybranie jednej dziedziny, a następnie zaplanowanie i przygotowanie własnych prezentacji. Niczego nie narzucaliśmy, daliśmy dzieciakom wolną rękę. Co z tego wyniknie? Przekonamy się w połowie października, kiedy się one odbędą. Relacja oczywiście na naszej stronie.


Galeria zdjęć


 

 

 

Share Post
Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.