Witaj w naszej cyfrowej Poczytalni
 

Zinoteka – zakończyliśmy projekt

Zinoteka”, czyli projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Legionowie dotyczący tworzenia niewielkich niezależnych publikacji, został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wszystkie projektowe działania skupiły się wokół zjawiska zinów i jego specyfiki. Stare i zniszczone książki czy gazety w Zinotece udało się wtórnie wykorzystać i powróciły w nowej, zupełnie innej formie.

Do wspólnego tworzenia zinów, wzajemnych inspiracji oraz rozbudzania kreatywności zachęcaliśmy podczas spotkań Otwartego Warsztatu Zinowskiego i warsztatów literacko-plastycznych. Poprzedzone były one cyklem filmów promujących i informacyjnych – czym są ziny, skąd się wzięły, z jakich materiałów można je wykonywać i czego mogą dotyczyć. Odbyło się 10 spotkań, w sierpniowe środowe popołudnia oraz czwartkowe poranki. Łącznie w spotkaniach wzięło udział około 50 osób, większość z nich byli to stali goście, którzy podczas wyjątkowych wakacji mogli wymieniać się swoimi zainteresowaniami i ilustrować je przy pomocy własnoręcznie wykonanych zinów. Każde ze spotkań miało swój temat: kosmos i science-fiction, smoki, szkoła, podróże, wiersze. Ziny stały się pretekstem do wspólnej rozmowy i dzielenia się doświadczeniami czy inspiracjami, a co za tym idzie pomogły młodym ludziom przełamać izolację i stworzyć grupę aktywnych użytkowników biblioteki.

Elementem projektu edukacyjnego Zinoteki stała się również wystawa we wnętrzu biblioteki, która przybliżyła historię zinów: od dadaizmu, futuryzmu i surrealizmu, poprzez ziny SF XX wieku, aż po niezależne wydawnictwa drugiego obiegu z czasów PRL-u i wydawnictwa współczesne, a także wyjaśniała ich fenomen za pomocą tekstu oraz najciekawszych ilustracji. Ze względu na panującą pandemię i liczne obostrzenia, wystawę prezentowaliśmy także w świecie wirtualnym – dzięki platformie Genia.lly wszyscy zainteresowani mogli przyjrzeć się wystawie bez wychodzenia z domu. Łącznie wystawę obejrzało około 3000 czytelników. Przy okazji mogli oni wziąć w konkursie, który polegał na przejściu gry z pytaniami dotyczącymi zinów oraz przesłaniu bibliotekarzom za pomocą mejla poprawnej odpowiedzi na pytanie końcowe. 3 osoby zostały nagrodzone.

Ukoronowaniem projektu był festiwal Zinotopia, który odbył się 5 września, w dniu dorocznej akcji Narodowe Czytanie. Odbyły się cztery warsztaty, w których udział wzięło około 60 chętnych. Ola Cieślak poprowadziła spotkanie z „Książką do zrobienia”, Konrad Trzeszczkowski warsztat fotograficzno-graficzny, natomiast Łukasz Kowalczuk i Edyta Bystroń poświęcili czas na zgłębienie tajników komiksów i rysownictwa. – Cieszymy się, że mimo trudnej sytuacji związanej z licznymi obostrzeniami udało się zaprosić znakomitych twórców i zaprosić naszych czytelników do twórczej pracy, przy której można na chwilę oderwać się od codzienności, wyrazić siebie. Te wakacyjne spotkania przyniosły nam wszystkim wiele radości – zaznacza Karolina Błaszczak-Modzelewska, wicedyrektor Biblioteki. Podczas Zinotopii powstał również największy zin inspirowany „Balladyną” Juliusza Słowackiego i jednocześnie lekturą tegorocznego Narodowego Czytania. Atrakcją i gratką nie tylko dla największych fanów komiksów i zinów było Zinostoisko, czyli sklepik, z którym do Legionowa przyjechała OMG! Wytwórnia Słowobrazu. W sklepiku można było obejrzeć i nabyć najciekawsze graficznie, najbardziej intrygujące, najbardziej i najmniej kolorowe tytuły 20 najgłośniejszych w tej dziedzinie i jednocześnie najbardziej niszowych autorów.

Podczas warsztatów powstało kilkadziesiąt zinów, które zostały skatalogowane i są dostępne w Poczytalni.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.