Witaj w naszej cyfrowej Poczytalni
 

Biblioteka Roślin już niedługo w Poczytalni!

Już niedługo biblioteka w Poczytalni zamieni się w Bibliotekę Roślin! A to za sprawą Funduszu Naturalnej Energii, który oficjalnie informuje:

„Rekordowa liczba wniosków o dofinansowanie w ramach Funduszu Naturalnej Energii

Tegoroczna jubileuszowa X edycja konkursu Fundusz Naturalnej Energii realizowana przez GAZ-SYSTEM w partnerstwie z Fundacją „Za górami, za lasami” cieszyła się największym zainteresowaniem ze wszystkich dotychczasowych edycji. Łącznie wpłynęło 201 wniosków o dofinansowanie.

Fundusz Naturalnej Energii jest organizowany już po raz dziesiąty. Ideą konkursu jest wsparcie samorządów, placówek oświatowych oraz organizacji pozarządowych w realizacji innowacyjnych projektów ekologicznych. W tym roku do rozdysponowania było 250 000 zł na terenie pięciu województw: mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego i zachodniopomorskiego. Wnioskujący przesłali aż 201 wniosków o dofinansowanie inicjatyw podejmujących ważne tematy ekologiczne.

„10 lat Funduszu Naturalnej Energii to łącznie 189 nagrodzonych projektów, a co za tym idzie, setki beneficjentów na terenie całej Polski oraz realne korzyści społeczne i środowiskowe. Projekty nagradzane przez GAZ-SYSTEM były projektami ogólnodostępnymi dla mieszkańców 5 województw. Rekordowa liczba tegorocznych wniosków oznacza, że wsparcie finansowe GAZ-SYSTEM dla inicjatyw ekologicznych wychodzi naprzeciw potrzebom lokalnych społeczności” – powiedział Artur Zawartko, wiceprezes zarządu GAZ-SYSTEM.

W tym roku jury konkursu zwracało uwagę na projekty, które wpływają pozytywnie na środowisko, ale także na takie, których realizacja przyczynia się do budowania postaw obywatelskich w obszarze ochrony przyrody i zmiany postaw na proekologiczne. Autorzy projektów podejmowali się praktycznych działań, które realnie przyczyniają się do oszczędzania wody czy zwiększania efektywności w zakresie gospodarowania odpadami. Jury wybrało finałowych 25 projektów – po pięć z każdego województwa. Oceniany był potencjał proekologiczny projektów, zasięg planowanych działań oraz innowacyjne podejście do potrzeb lokalnych.

„Podejmowanie działań, które mają na celu rozwiązywanie problemów środowiskowych, jest ogromną wartością i siłą. Coraz więcej osób zwraca uwagę na potrzeby lokalne i w oparciu o nie stawia sobie cele oraz wyznacza kierunki działania – powiedziała Urszula Fabianiak, wiceprezes Fundacji „Za górami, za lasami”. – Doceniamy to, ile projektów zostało złożonych w ramach jubileuszowej edycji konkursu, i z niecierpliwością czekamy na efekty realizacji działań, które otrzymają dofinansowanie w tym roku.”

Troska o środowisko naturalne jest dla GAZ-SYSTEM kwestią kluczową w trakcie realizowania inwestycji oraz prac eksploatacyjnych i remontów przesyłowej infrastruktury gazowej na terenie całego kraju. Minimalizujemy wpływ tych prac na otoczenie, zwłaszcza na obszary chronione. Stosowane są bezinwazyjne metody przejść podziemnych gazociągów pod cennymi przyrodniczo obszarami. Prace budowlane wykonywane są zgodnie z zaleceniami dotyczącymi ochrony krajobrazu, zwierząt i roślin. Po zakończeniu inwestycji przywracamy grunty do stanu poprzedniego.

Laureatami jubileuszowej X edycji konkursu Fundusz Naturalnej Energii zostali:

Z województwa mazowieckiego:

 1. Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Jana Kilińskiego w Mogielnicy, projekt „Pszczoły do sadów – program ochrony i promocji pszczelarstwa w gminie Mogielnica”,
 2. Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Pacyńskiej, projekt „Ekologia – Zielone płuca naszego sołectwa”,
 3. Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie, projekt „Biblioteka Roślin”,
 4. Przedszkole nr 8 w Piasecznie, projekt „Leśne laboratorium pod chmurką”,
 5. Fundacja Psubraty w Warszawie, projekt „Deszczówka do zieleni na Podleśnej”.

Z województwa podkarpackiego:

 1. Publiczne Przedszkole nr 1 w Sędziszowie Małopolskim, projekt „Stwórzmy taki ogród wszystkim, gdzie rozkwitnąć mogą zmysły”,
 2. Ochotnicza Straż Pożarna w Stańkowej, projekt „Chrońmy nasze Bieszczady”,
 3. Gmina Komańcza, projekt „Ochrona gatunków zagrożonych i promocja różnorodności biologicznej poprzez rewitalizację nasypu kolejowego na terenie Komańczy”,
 4. Szkoła Podstawowa nr 6 im. Ks. Piotra Skargi w Jarosławiu, projekt „Eko-źródełko zdrowia i wiedzy”,
 5. Zespół Szkół Energetycznych im. Gen. Władysława Sikorskiego w Rzeszowie, projekt „Dom samowystarczalny energetycznie”.

Z województwa podlaskiego:

 1. Ochotnicza Straż Pożarna w Radziłowie, projekt „Eko-Aktywni i Kreatywni II”,
 2. Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Bakałarza w Bakałarzewie, projekt „Szkoła, ekologia, pszczoły”,
 3. Biblioteka Publiczna w Rajgrodzie, projekt „Z Ekologią za Pan Brat”,
 4. Zespół Szkół Technicznych im. W. St. Reymonta w Czartajewie, projekt „Szkoła Inteligentnej Energii”,
 5. Fundacja Larus w Łapach, projekt „Leśny Uniwersytet Malucha”.

Z województwa śląskiego:

 1. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Konstantego Prusa w Rybniku, projekt „Letnia ekoteka młodego człowieka”,
 2. Śląski Ogród Botaniczny – Związek Stowarzyszeń w Mikołowie, projekt „Edukacja dla ochrony środowiska”,
 3. Fundacja Puk Puk w Woli, projekt „Zielony oddech”,
 4. Szkoła Podstawowa nr 25 im. J. Słowackiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Rudzie Śląskiej, projekt „Kłodnicka Eko-Baza”,
 5. Stowarzyszenie dO!PAmina Lab w Dąbrowie Górniczej, projekt „Zielone (po)Lekcje”.

Z województwa zachodniopomorskiego:

 1. Gminny Ośrodek Kultury w Wyszewie, projekt „Kompostujesz – środowisko ratujesz!”,
 2. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Króla Eryka Pomorskiego w Darłowie, projekt „Ekodetektywi”,
 3. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bolesława Krzywoustego w Wolinie, projekt „Wolin – ptasia wyspa”,
 4. Stowarzyszenie Wywrotka w Szczecinie, projekt „Kajakowy Eko Patrol”,
 5. Towarzystwo Miłośników rzeki Radwi w Koszalinie, projekt „Aktywna ochrona tarła ryb reofilnych – łososiowatych, karpiowatych reofilnych poprzez budowę substratu tarłowego tzw. sztucznych tarlisk w rzece Radwi powyżej jeziora Rosnowskiego oraz edukacja ekologiczna wśród młodzieży i wędkarzy zasad aktywnej ochrony tarła ryb reofilnych”.

Serdecznie gratulujemy wszystkim Laureatom!”

Więcej informacji o Funduszu Naturalnej Energii można znaleźć na stronie konkursu: www.gazsystemdlanatury.pl oraz na profilu FB/FunduszNaturalnejEnergii

Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.