Witaj w naszej cyfrowej Poczytalni
 

Już niedługo rusza Zinoteka

Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie rozpoczyna nowy projekt dofinansowany z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem projektu jest twórcze i angażujące wspieranie czytelnictwa wśród mieszkańców Legionowa. Inspiracją do działań jest fenomen zinów i twórczości zinowskiej.

Ziny to wydawnictwa niezależne, które mają bardzo długą historię. Tworzyli je już dadaiści, futuryści czy surrealiści. Samo słowo „ziny” pochodzi od słowa angielskiego „fanzine”. Fanziny w gatunku science fiction (SF) powstawały w Ameryce już w latach 20. XX wieku. Były sposobem na komunikowanie się, wyrażanie i zrzeszanie fanów SF. Do tych społecznych funkcji fanzinów odwołuje się projekt. Na czas jego trwania powstanie miejsce w bibliotece zwane Zinoteką, które będzie służyć twórczości młodzieży, dzieci i dorosłych. Z badań wynika, że młodzi ludzie nie tylko niechętnie czytają książki, lecz także często nie rozumieją sensu ich istnienia. W Zinotece mieliby okazję włączyć się do obiegu kultury, stworzyć własne publikacje i podzielić się z innymi swoimi zainteresowaniami. Dlatego najważniejszą częścią projektu są spotkania pod wspólną nazwą „Otwarty Warsztat Zinowski”. Biblioteka zapewni materiały, miejsce i opiekę animatora, a czytelnicy będą tworzyć ziny. Tematy spotkań w ramach Warsztatu będą różnorodne: od Science Fiction i komiksów, przez fantasy i historię średniowieczną, po szkolną karykaturę i relację z podróży. Uczestnicy będą przetwarzać stare druki, gazety, książki i magazyny, co świetnie wpisuje się w proekologiczną ideę recyklingu i zachowania zasobów. Spotkania mają zainspirować uczestników do tworzenia w bibliotece klubów fanowskich, czytelniczych i dyskusyjnych.

Ziny będą pretekstem do wspólnej rozmowy i dzielenia się doświadczeniami czy inspiracjami, a co za tym idzie mogą pomóc młodym ludziom przełamać izolację i być może stworzyć grupę aktywnych i społecznie zaangażowanych użytkowników biblioteki. Otwarty Warsztat Zinowski będzie działał przez kilka tygodni w bibliotece oraz w sieci – na stronie internetowej biblioteki, jej kanale Youtube oraz profilu Facebook. Niezależnie od spotkań w bibliotece, w sieci będą publikowane krótkie filmy, przybliżające tworzenie zinów oraz pokazujące w praktyce jak można wykonać ziny w domu. Ziny, stworzone podczas warsztatów, zostaną umieszczone na specjalnej zinopółce i będą dostępne dla czytelników. Do każdego z zinów dołączony będzie spis książek, które związane są z tematyką poruszaną w zinie. Powstanie w ten sposób rodzaj katalogu, który ułatwi orientowanie się w księgozbiorze, a być może skłoni młodzież do tworzenia osobistych tematycznych list i tropów.

Zinoteka to nie tylko projekt artystyczny, lecz także edukacyjny. W bibliotece zostanie otwarta wystawa, która przybliży temat zinów w kontekście historycznym: od dadaizmu, futuryzmu i surrealizmu, poprzez ziny SF XX wieku, aż po niezależne wydawnictwa drugiego obiegu z czasów PRL-u i wydawnictwa współczesne. Ukoronowaniem projektu będzie święto zinów pod nazwą: Zinotopia. Bibliotekarze wspólnie z czytelnikami spróbują stworzyć największy zin na świecie. Odbędą się też warsztaty dla różnych grup wiekowych prowadzone przez artystów i twórców zinów, takich jak Łukasz Kowalczuk, Edyta Bystroń czy Ola Cieślak. Projekt zakończy się pod koniec roku, ale ziny na stałe pozostaną w bibliotece, jako część księgozbioru.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.