Zapraszamy do udziału w warsztatach „Niknące obrazy – jak je zachowywać? Archiwa lokalne i społeczne”.
Warsztaty odbędą się 2 lipca w godzinach 9.30-15.30 w Poczytalni.
Warsztat przeznaczony jest dla bibliotekarzy, animatorów kultury i edukatorów. Poświęcony będzie omówieniu podstawowych pojęć związanych z dziedzictwem kulturowym i tworzeniem archiwów lokalnych, szczególnie historii mówionej. Poznamy i wypróbujemy różnorodne metody i narzędzia badawcze etnografii przydatne w pracy z lokalnością i przy gromadzeniu pamiątek i wspomnień. Zaprezentujemy przykładowe realizacje i efekty projektów dotyczących pamięci i historii lokalnej, które mogą być inspiracją do tworzenia kolejnych archiwów, a także podpowiedzią, jak je prezentować.
Plan warsztatów:
Przybliżenie podstawowych pojęć, dotyczących dziedzictwa kulturowego, historii mówionej i archiwów lokalnych.
Uwrażliwienie na temat pamięci i dziedzictwa (kulturowego), też niematerialnego.
Zachęcenie do zbierania historii lokalnych, nagrywania, gromadzenia i udostępnianie.
Przedstawienie wstępnych informacji dotyczących tworzenia archiwum historii mówionej.
Zainspirowanie inicjatyw związanych z archiwami społecznymi w lokalnym środowisku.
Partnerem projektu jest Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego (SPE), organizacja pozarządowa skupiająca etnografki i etnografów. Powstała w 2006 roku. Realizuje projekty badawcze, dokumentacyjne, edukacyjne, kulturalne i popularyzatorskie. Zajmuje się kulturą tradycyjną i współczesną. SPE to etnografki i etnografowie, którym się chce!
Prowadząca:
Justyna Orlikowska – antropolożka kultury, od 2009 roku członkini Stowarzyszenia „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego. Pracuje dla stowarzyszenia jako edukatorka i badaczka. Prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży oraz szkolenia dla dorosłych, współtworzy materiały edukacyjne. Przez lata zaangażowana w projekty edukacyjne dotyczące m.in. lokalnych tradycji, dziedzictwa i historii, projekty dotyczące wielokulturowości i kultur regionalnych, a także współczesnych nurtów antropologii, czy narzędzi pracy etnografa w terenie. Zajmuje się również badaniami jakościowymi m.in. w ramach diagnoz lokalnych zlecanych przez instytucje kultury. Jako badaczka współpracowała m.in. z Fundacją Instytut Spraw Publicznych, Instytutem Psychologii PAN, a prowadząc warsztaty m.in. z fundacją Pole Dialogu.
Warsztat będzie trwał ok. 5 godzin. Przewidziana jest przerwa. Uczestnicy warsztatu otrzymają zaświadczenie. Zapisy przyjmujemy mejlowo: ktokarska@bibliotekalegionowo.pl Liczba miejsc jest ograniczona.
Biblioteka zobowiązuje się do zapewnienia bezpiecznych warunków odbywania szkolenia. Krzesła będą rozstawione o min.1.5 m, w odpowiednio dużej sali. Zapewniamy także stały dostęp do płynu do dezynfekcji rąk.
Partnerami medialnymi projektu są: Gazeta Powiatowa, Gazeta Miejscowa, portal Legio 24.
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/249031009859396/
Więcej o projekcie: https://www.bibliotekalegionowo.pl/niknace-obrazy-w-bibliotece/
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego “Niepodległa”.