Mimo ograniczeń w działalności instytucji kultury, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie nie poddaje się i zaprasza mieszkańców Legionowa do udziału w nowym projekcie bibliotecznym: „Niknące obrazy”. Projekt dofinansowany jest z programu „Niepodległa” i dotyczy Legionowa w kontekście odzyskania przez Polskę Niepodległości. Poszukujemy wspomnień, zdjęć, historii z Legionowa, którymi mieszkańcy chcieliby się podzielić z innymi. Nagrane wywiady i świadectwa stworzą zalążek Archiwum Historii Mówionej w Bibliotece, a przede wszystkim będą okazją do wspólnej refleksji nad historią naszego miasta i jego przemian.
Pomysł na projekt narodził się przy okazji obchodów 100-lecia nadania miastu nazwy Legionowo. Skupia się on nie tylko na zbieraniu świadectw i pozyskiwaniu opowieści – planowane są też warsztaty dotyczące historii i źródeł historycznych dla szkół podstawowych ze Stowarzyszeniem Pracownia Etnograficzna oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Jesienią zostanie otwarta wystawa „Pierwsze dni Niepodległości”, a zebrane od mieszkańców materiały i wywiady posłużą do stworzenia spektaklu-słuchowiska, który wystawiony zostanie w rocznicę zdobycia koszar na terenie obecnego Legionowa.
Do projektu Biblioteka zaangażuje seniorów z bibliotecznego chóru oraz z Fundacji Pracownia Kompetencji, ale każdy legionowianin czy legionowianka, niezależnie od wieku, zaproszeni są do wspólnego poszukiwania historii, dzielenia się nimi i budowania Archiwum. W ramach projektu odbędą się między innymi rodzinne warsztaty. Wzorując się na starych zdjęciach Legionowa, rodzice z dziećmi zbudują domki-lampiony, a przy okazji dowiedzą się jak wyglądało życie w dawnej osadzie oraz będą mogli podzielić się własnymi historiami. Powstałe podczas warsztatów domki posłużą do stworzenia makiety miasta, a archiwalne zdjęcia zostaną przetworzone na retrofotografie, z którymi będzie można spacerować po Legionowie.
Jesienią seniorzy i młodzież będą pracować pod okiem pedagogów teatru, plastyków i muzyków nad spektaklem-słuchowiskiem, który zostanie wystawiony w listopadzie, w rocznicę zdobycia koszar legionowskich. Forma będzie nawiązywała do XIX-wiecznych „niknących obrazów”, obrazków patriotycznych wyświetlanych wraz z komentarzem podczas różnych rocznic i spotkań. Spektakl zostanie zarejestrowany i w formie słuchowiska będzie dostępny w Bibliotece po zakończeniu projektu.
Część działań zostanie przeniesiona do Internetu z powodu zamknięcia instytucji kultury. Informacji o planowanych wydarzeniach należy szukać na stronie internetowej i facebookowej Poczytalni, a także na specjalnie zaprojektowanych plakatach i ulotkach. Patronatem medialnym projekt objęli: Gazeta Powiatowa, Miejscowa na Weekend, portal Legio24.pl.
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego “Niepodległa”.