Witaj w naszej cyfrowej Poczytalni
 

Niknące obrazy w szkołach

25 i 30 września kolejne klasy wzięły udział w warsztatach w ramach projektu „Niknące Obrazy”. Edukatorka z biblioteki odwiedziła Szkołę Podstawową nr 2 oraz Szkołę Podstawową nr 3 w Legionowie, aby porozmawiać z młodzieżą o tożsamości miasta i jego początkach.

Choć historia Legionowa i okolic jest bardzo ciekawa, zna ją niewiele osób. Projekt pozwala uczniom z legionowskich szkół poznać fakty i ciekawostki, których w inny sposób prawdopodobnie by nie poznali. Podczas spotkania młodzież wspólnie zastanowiła się nad tożsamością Legionowa, początkami osadnictwa w tej okolicy oraz rolą, jaką kolej odegrała w rozwoju sąsiedniej Jabłonny. W czasie warsztatu uczestnicy analizowali zdjęcia i pocztówki, które zachowały się z okresu I wojny światowej, a także opowiadali własne historie rodzinne. Jednym z elementów spotkania było wysłuchanie wspomnienia pani Basi o jeżdżeniu na parówce czy górce cmentarnej: nagranie dostępne tutaj. Bardzo żywiołowa atmosfera towarzyszyła dyskusji o miejscach, w których dzisiaj lubi spotykać się legionowska młodzież.

Warsztaty były częścią cyklu edukacyjnego „Niknące obrazy”. Z uczniami spotkają się jeszcze edukatorzy z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz ze Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Share Post
Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.