Ostatnie szlify do wystawy przygotowanej w ramach projektu „W cieniu Wielkiej Bitwy” za nami. Skrzynkowe instalacje artystyczne, które ją tworzą, wzbogacone zostały o audiodeskrypcję. Dzięki tej technice powstają opisy słowne, umożliwiające odbiór wizualnej twórczości artystycznej, co pozwala osobom niewidomym poznawać widzialny dorobek kulturalny. Podczas audiodeskrypcji opisywane są ważne informacje wizualne. Zwięzłe, obiektywne opisy scen pozwalają osobie niewidomej podążać za rozwijającym się wątkiem historii oraz usłyszeć i zrozumieć co dzieje się na obrazie.
Monika Marciniak, specjalistka od audiodeskrypcji, spotkała się z uczestniczkami poprzednich warsztatów na platformie Zoom. Każda z opowiadających zaprezentowała wnętrze stworzonej przez siebie skrzynki, podglądanej z perspektywy dziurki od klucza, dzięki czemu zostały one opatrzone tekstem audiodeskrypcji pod okiem prowadzącej. Zwracała ona uwagę na szczegóły, dawała wskazówki do dobrego oddania widzianego obrazu tekstem. 8 wspaniałych opowieści powiązanych z pięknymi skrzynkami stworzyło fantastyczny wgląd w głąb historii dzięki merytorycznej i twórczej grupowej współpracy. Już niedługo każdy będzie mógł popatrzeć i posłuchać – to będzie jesień z historią.
Bardzo dziękujemy za silne wsparcie Fundacji na Rzecz Kultury „Walizka” i Mazowieckiemu Instytutowi Kultury. A za piękne historie wychodzące poza Legionowo dziękujemy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wołominie im. Heleny i Stefana Nasfeterów, Pompie Pomiechówek, Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Radzymin, Młodzieżowemu Domowi Kultury w Płocku.
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.