Witaj w naszej cyfrowej Poczytalni
 

Dzień Roślin na Noc Bibliotek 2020

10 października zapadnie nam w pamięć na długo! Takiego stężenia miłośników roślin i ekologii w bibliotece jeszcze nie było. Dzień Roślin, czyli Noc Bibliotek trwająca u nas przez cały dzień, stworzył prawdziwy KLIMAT NA CZYTANIE wśród zieleni.

Biblioteka Roślin oficjalnie została otwarta dla odwiedzających – oazy roślinne znalazły swoje docelowe miejsca, a każda roślinka w bibliotece ma już etykietę ze wszystkimi ważnymi informacjami dotyczącymi gatunku, hodowli i wymagań środowiskowych. Przez całą sobotę działał (i z nami pozostał – zapraszamy!) Dzielnik Roślinny. Rozdaliśmy ponad 100 sadzonek. Zachęcamy do dzielenia się z nami swoimi roślinami, na które nie macie już miejsca: Biblioteka Roślin na stałe wpisała się w krajobraz naszej wypożyczalni.

Miniona Sobota upłynęła głównie pod hasłem spotkań. Rozpoczęliśmy warsztatem robienia kul kokedama prowadzonym przez przedstawicielkę Schroniska Dla Roślin. Jeżeli myślicie, że robienie mokrej masy z ziemi, zabawa mchem i brudzenie się są tylko dla dzieci – nic bardziej mylnego. Kule kokedama to sposób na ciekawe prezentowanie roślin w domu, nie zajmują dużo miejsca, a prezentują się naprawdę spektakularnie. Dodatkowo uczą cierpliwości, bo finalne obwiązywanie ich sznurkami i robienie makram wymaga zręczności i skupienia. Uwierzcie – warto!

Równie inspirujący był warsztat zielarsko-kosmetyczny poprowadzony przez Katarzynę Enerlich. Aromat naturalnych kosmetyków roznosił się po całej bibliotece! Uczestnicy pod czujnym okiem prowadzącej spróbowali własnych sił w robieniu toniku czy szamponu z nagietka, ale wysłuchali przedtem ciekawych informacji o składnikach, z jakich można w domu zrobić własne, ekologiczne, zdrowe kosmetyki. Są już pierwsze efekty stosowania, o których donieśli nam już w poniedziałek zadowoleni uczestnicy. Nie obeszło się również bez krótkiego spotkania autorskiego, bo Katarzyna Enerlich jest popularną autorką, chociażby cyklu „Prowincja…”. A ponieważ przywiozła ze sobą trochę książek – można było zdobyć również osobisty autograf.

Już w prawdziwym klimacie Nocy Bibliotek odbyło się widowisko roślinno-ruchowo-dźwiękowe Fundacji Sztuka Ciała. Wspólnie słuchaliśmy… dźwięków roślin! Podłączone do specjalnego przetwornika, oczywiście w delikatny i odpowiedni sposób, stworzyły wspaniały podkład muzyczny do tańca kolczurki i skrzypa – w które wcieliły się animatorki. Obie rośliny opowiedziały o sobie kilka słów, a potem, angażując swoją radosną publikę, przeszły w korowodzie między oazami roślinnymi w bibliotece. Zadziałała magia ciemności biblioteki, świateł skierowanych na rośliny oraz aura tajemniczości stworzona przez roślinne aktorki. Było wspaniale!

Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy włączyli się do budowania Biblioteki Roślin. Dziękujemy prowadzącym warsztaty, bibliotekarzom za ich zaangażowanie przy całości zielonych działań i Monice Rejtner, która przygotowała program tego dnia. Dziękujemy za wsparcie Funduszowi Naturalnej Energii, którego przedstawicielki towarzyszyły nam z kamerą podczas naszego zielonego święta 🙂

Projekt jest realizowany dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii. Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem Konkursu jest Fundacja „Za górami, za lasami”.


Galeria zdjęć


Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.