Witaj w naszej cyfrowej Poczytalni
 

W Cieniu Wielkiej Bitwy 1920

Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie rozpoczyna nowy projekt „W cieniu Wielkiej Bitwy” poświęcony lokalnym opowieściom o ludziach, którzy żyli i działali w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku na terenie Mazowsza. Projekt otrzymał dofinansowanie z dotacji „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”. W ramach projektu powstanie wystawa, która zostanie pokazana w kilku instytucjach kultury, między innymi w Mazowieckim Instytucie Kultury, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wołominie.

Twórcami wystawy będą praktycy kultury z Mazowsza. Projekt zakłada współpracę mazowieckich instytucji kultury: bibliotek, muzeów oraz stowarzyszeń, którym bliski jest lokalny wymiar historii. Każda część wystawy poświęcona będzie jednej postaci, która niekoniecznie była zaangażowana w bezpośrednie działania bitewne, ale była częścią ruchu obywatelskiego wspierającego wysiłek wojenny i obronę kraju. Animatorzy, we współpracy z lokalną społecznością, stworzą opowieść o wybranym lokalnym bohaterze i jego działalności na rzecz kultury i miasta. Będzie to okazja do przyjrzenia się roli praktyków kultury w społeczeństwie jako osób wspierających i działających na rzecz Polski wczoraj i dziś.

Wystawa będzie przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Opowieści będą tłumaczone na język migowy, a powstała instalacja będzie miała specjalnie przygotowaną audiodeskrypcję. Wystawie towarzyszyć będzie strona internetowa z materiałami graficznym i podcastami. Katalog wystawy będzie dostępny w formie cyfrowej i będzie służył do dalszych działań animacyjnych. Uczestnicy będą pracować przy wsparciu kadry Mazowieckiego Instytutu Kultury oraz opowiadaczy z Fundacji na Rzecz Kultury WALIZKA.

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.