Witaj w naszej cyfrowej Poczytalni
 

Zbieramy „Niknące Obrazy” Legionowa

Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie zaprasza do podzielenia się wspomnieniami związanymi z Legionowem i współtworzenia słuchowiska „Niknące obrazy”. Zbieranie opowieści mieszkańców Legionowa rozpoczyna kolejny etap projektu „Niknące obrazy”, dofinansowanego z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Projekt ten poświęcony jest naszemu miastu w kontekście stulecia nadania mu nazwy i odwołuje się do jego żołnierskiej i legionowej historii. W powstałych pod koniec XIX wieku legionowskich koszarach życie codzienne oraz społeczne organizowali sobie żołnierze przybyli tutaj z odległych carskich guberni. Później ich miejsce zajęły wojska niemieckie, by ostatecznie osiedlili się tutaj Polacy, którzy stworzyli własną społeczność opartą na legionowych zasadach i etosie.

Mimo upływu lat jedno się nie zmieniło – Legionowo nadal jest miastem przyjezdnych. Wiele rodzin osiedliło się tutaj po wojnie, inne sprowadziły się jeszcze później. Ich wspomnienia, zdjęcia, pamiątki, zachowane listy mogą być świadectwem tego, jak zmieniała się społeczność legionowska i samo miasto. Wspomnienia zebrane przez Bibliotekę będą zalążkiem Archiwum Społecznego, które być może powstanie kiedyś w legionowskiej bibliotece. Opowieści mieszkańców i historie żołnierzy sprzed ponad wieku staną się inspiracją dla dzieci i seniorów przy tworzeniu spektaklu-słuchowiska, które zostanie wystawione w listopadzie w Poczytalni w rocznicę zdobycia koszar przez Polaków.

Wspomnienia mogą mieć formę pisemną lub nagrania głosowego. Można je przynieść do biblioteki osobiście lub wysłać mailem na adres wypozyczalnia@bibliotekalegionowo.pl. Zapraszamy też do utrwalania wspomnień na miejscu w bibliotece. Na rozmowę z bibliotekarzem można się umówić telefonicznie lub mailowo. Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem telefonu 22 732 00 36 wew. 103.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.